Polsko, uwierz w swoją wielkość, Biały Kruk 2015 (odc. 1)

 

Nie pisałem nic o tym, co się działo w Boże Ciało, gdy temat eucharystii okazał się dla hierarchów najmniej ciekawy (postawiłem już bowiem przedtem tezę, że biskupi są niewierzący). Ba, nie komentowałem ostatnich wydarzeń na Wilanowie, a właściwie tego jak zostały odebrane, takie piękne średniowiecze (przed czym autor bloga ostrzegał wcześniej).

Przydawanie prezydentowi-elektowi funkcji mesjańskich i odczytywanie jego działań w kategorii znaków jest najgorszą drogą do upolitycznienia religii, sprowadzenia jej do zabobonnego obrządku, tańca szamanów. Biskupi ani myślą bronić wiary przed jej wynaturzeniem, zamianą w polityczny mit. Nic nie mówią, gdy prawicowy portal pisze hagiografię: prezydentura Andrzeja Dudy już teraz utkana jest z symbolicznych zdarzeń i znaków. Mądrzy i wrażliwi dostrzegają je wszystkie. Tymczasem ciągłe doszukiwanie się znaków psuje nie tylko politykę (pal licho! polskiej polityki już bardziej nie da się zepsuć!), ale również religię, odrywając ją od tego, czym religia jest.

Na marginesie: czy drodzy Czytelnicy i Czytelniczki domyślacie się kto urodził się w ubogiej szopie, w otoczeniu krów, owiec i koni? Czy przyjdzie Wam do głowy – lililililajRadovan Karadżić?

Mogłoby się wydawać, że zbyt pochopnie wydaję osądy o polskich biskupach. Zamilkłem więc, zawstydzony czytając: hierarchowie posługują się znakomitą polszczyzną, są erudytami; przekazują wiedzę i prawdę z autentycznym talentem literackim (niedziela.pl). To fragment recenzji. Mam przed sobą gruby tom kazań. Chcę się nimi nasycić, a nie ciągle wychwalać Franciszka, hen, na Watykanie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s