Sól Ziemi

 

(Sebastião Salgado, Serra Pelada, 1986, źródło: pinterest.com)

 

Pytanie o to, czy fotografowanie ludzi po ludobójstwie w Rwandzie jest jeszcze możliwe, do złudzenia przypomina pytanie o pisanie poezji po Auschwitz. Stawia je Sebastião Salgado, bohater filmu, który właściwie jest jednym wielkim ruchomym albumem, i autor zdjęć, które uderzają w człowieka jak obuchem.

Ludzie to bestialskie zwierzęta, stwierdza Salgado. Trudno się z nim nie zgodzić oglądając biało-czarne kadry i słuchając autorskiego komentarza. Połączenie obu co jakiś czas wywołuje łzawienie oczu. Wynika bowiem z nich jasno, że równie ludzkie, co macierzyństwo i ojcostwo, przyjaźń i troska, są rzeczy nieludzkie: okrucieństwo, zabójstwo i nienawiść. Śnić się mogą te kadry długo, niektóre już się śnią jak powyższe zdjęcie z brazylijskiej kopalni złota: żywa inscenizacja scen biblijnych Brueghla.

Pierwsze zdanie A. po powrocie z kina wczoraj (w jaki sposób chodzimy do kina, czytaj tutaj) brzmiało mniej więcej: nie możemy narzekać na to, jak żyjemy. Rzeczywiście po obejrzeniu zdjęć Salgado, powinniśmy uświadomić sobie, że tutaj, w tym mieście, w tych miasteczkach na nizinach i wyżynach, mieszkamy na wyspach szczęśliwych: nie głodujemy, nie uciekamy z tobołkiem przed armiami i suszą, nie chowamy naszych bliskich w masowych grobach. Wytrąca nas z równowagi fotograf przypominając, że nienawiść jest zaraźliwa i że w Jugosławii też żyli tak jak my.

Żyjemy trochę w ułudzie, kryjąc się za reklamówkami z lidla i biedronki, i sądząc, że nic nas nie musi obchodzić póki my żyjemy, ani bliźni, co ucieka przez morze, ani Ziemia, której nie potrafimy uszanować. Czasem tylko, gdy skupimy zanadto swoje myśli na Bogu, honorze i ojczyźnie, zaczynamy z lekka przypominać bestialskie zwierzęta.

Słowa klucze: lwy morskie, sadzenie drzew

(3,5/4,5)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s