Dz.U. Pictures presents „Wielkie piękno”

Papież Franciszek często używa włoskiego słowa mundanita. „Wielkie piękno” jest poematem o mundanita, pustce, która to słowo wypełnia.

Jest niesamowity pod każdym względem: ta płynąca kamera, dynamika ujęć, ta niesamowita muzyka, która nie potrafi wyjść z ciebie, ten Rzym najpiękniejszy: od Janikulum przez Awentyn po Park Akweduktów (nasz Rzym). To nie jest płytki film z prostą fabułą, to rodzaj paraboli, nasuwający skojarzenia zarówno z Dantem, jak i z Fellinim (te pierwsze sam widzę, te drugie opisują porządne recenzje). Wracasz do domu i rozkoszujesz się nim jak wyborną kolacją, jak kantatą Bacha, jak wierszami Jarosława. Arcydzieło.

Tak więc mundanita to droga do zatracenia, do pustki, która jest chorobą na śmierć. Teraz mogą podejść przyjaciele i nie słychać niczyich kroków. Kardynał, papabile, recytujący przepisy na najlepszą jagnięcinę. W tym wielkim pięknie, w tym wybornym smaku, doskonałym guście nie ma ducha.

Ale duchowa przemiana Jepa Gambardelli jest możliwa. Może to zwykły lęk przed śmiercią, ale bardziej chyba poczucie zmarnowanego życia pełnego mundanita. Święta siostra wchodzi po świętych schodach. Można żyć lepiej, jeśli wróci się do korzeni (a czy korzenie to nie nasza zagubiona duchowość, nasze umarłe chrześcijaństwo?) Miłość.

Po stu czterdziestu pięciu minutach wcale nie masz ochoty wychodzić z kina, zwłaszcza, że kamera zabiera cię teraz na rejs po Tybrze. Mijają aktorzy, montażyści, muzyka, a ty mijasz oczarowany kolejne mosty. Światło już się pali. Dobrze wiesz, że jeszcze parę razy będziesz chciał go obejrzeć.

Słowa klucze: flamingi, żyrafa, latarnia morska

(4,5/5,0)

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s