dziennik 14/22

W świecie, takim, jaki jest, istnieje jedna podstawowa zasada, (…) a która sprowadza się do tego, że zawsze musisz mieć dwie spakowane torby. Musi się w nich zmieścić cały twój majątek i wszystkie wspomnienia. Cała reszta już została utracona (Miljenko Jergović, Sarajewskie Marlboro).

dostawy

– franek jest skarżypytą?
– czemu?
– skarży pani, gdy budujemy broń.

garnek

zapakowała życie w piętnaście minut i dwie walizki – opowiada m. – i wzięła garnek do barszczu. po co nam tyle przedmiotów zastanawia się teraz. nagotować dobrej zupy czasem ważniejsze. mam w koszyku w księgarni dużo książek, ale nie klikam kup, bo są łatwopalne.

ja

radykalny sarkazm – podsumowała k. nasze rozmowy. próbuję się obronić, odpowiadam, bo jeśli oglądam za dużo wojny, łatwo popadam w patos. (r. pisze, że w telewizji wojna przestała być wydaniem specjalnym, a to znaczy, zostaje na stałe).

łóżko

posiadanie uchodźców w domu jest teraz w dobrym tonie. wpisałem się na listę oczekujących i trochę się wstydzę, że jeszcze nikogo. przygotowaliśmy łóżko pod błękitnym obrazem i cztery dodatkowe bochenki wrzuciłem do zamrażarki. śledzę wiadomości, przyjdą, czy nie przyjdą.

dobro

myliłem się pisząc (tutaj), że na zawsze w nas pozostanie wyrzut sumienia za tamtych uciekających w zimowym lesie jak w kolędach. szybko okryła nas duma i to euforyczne poczucie jak z kwietnia dwa tysiące piątego, że jesteśmy razem. jesteśmy dobrzy. tamte wojny były strasznie daleko i śniada dziewczynka z kotem, twierdzili eksperci, była jednak – wymierzoną w nas – prowokacją.

gra

budzisz się rano i czytasz o noktowizyjnej bitwie w elektrowni atomowej. nigdy nie grałeś w gry postapo (wystarczył ci pasjans) i nie wiesz co należy robić w następnym levelu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s