Dziennik. Odwilż

Suknia Lady Gaga na uroczystość inauguracji, proj. Schiaparelli, 2021, źródło: twitter.com

*

Pies wściekle ujadał. Napisane było zaraz wracam, ale w środku już zaraz wrócili. – Wyglądasz na przerażonego – zauważyła. Była to prażyna w czarnym dresie, starsza ode mnie, bezwzględna. Rzadko myślę, że można brzytwą rach ciach w tętnicę, ale teraz pomyślałem, kiedy przesuwała ją po mojej szyi. Będziesz się inaczej czesał, zdecydowała, byliśmy na ty, bo u barbera zawsze się jest na ty. Tak naprawdę pomyślałem, że zaraza – po miesiącach ucieczki – dopadnie mnie z powodu próżności w salonie praskiej fryzjerki na Bielanach. Jak bomba Czechowicza, kiedy przed bombą uciekał. Pies rzucił się na następnego klienta.

*

Zimy są teraz krótkie. Śnieg przychodzi niespodziewanie i równie nagle, po kilku dniach, znika zostawiając nas ponownie w podłym nastroju i w ciemnych wodach roztopów. Tak właśnie dziś: rankiem miękki puch, po południu szarość i nerwowe światła samochodów.

*

Odwrotny świat przypomina ten zwyczajny. Kłamstwo wcale nie rzuca się w oczy: wszyscy uczą się języka na opak i wygodnie im z tym. Nieliczni niechętni są publicznie wyśmiewani i oskarżani o zdradę. Obrona wartości oznacza na przykład zamknąć dzieci w obozach prawie koncentracyjnych nad granicą z Meksykiem, dobro państwa – poprowadzić do szturmu na własny parlament, byleby nie dopuścił do mojej przegranej. Opowieść o odwrotnym świecie pełna jest wielkich słów i odwołań do prawdy: w przemówieniach, artykułach, kazaniach, telewizyjnych relacjach. Trudno uświadomić sobie, że to pułapka.

Kiedy waszyngtoński błazen ostatecznie przegrał – i na nic zdały się, wypowiadane w języku na opak, zapewnienia rządowej telewizji – chwyciliśmy się tej maleńkiej nadziei. Że przyjdzie odwilż, że odwrotny świat runie, że znowu w Polsce będzie normalnie, a nie upside down.

Piliśmy słodkie wino, słuchając jak śpiewa Lady Gaga. Poniekąd wzruszyliśmy się. Na brudny śnieg Warszawy policja rzucała protestujących.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s