Dziennik z wyspy Nigdzie (13 lipca 2020)

wp-1594623002532.jpg
Lądek-Zdrój, lipiec 2020

Słuchajcie A., nie miejcie nadziei

Te dwa tygodnie kampanii, od której uciekałem, a która goniła mnie wielkimi gębami zwisającymi z płotów, miało w sobie tyle nienawiści, że Kielce, Jedwabne, ba Srebrenica – cały cykl rocznic, które przynosi lipiec, zaczęły wydawać się na nowo rzeczywiste. Słowa nienawiści wypowiadane przez urzędującego kandydata. Machina propagandy tak obślizgłej, że nie do oglądania pracowała dzień i noc. Kolejne obrazki z telewizji, której nie oglądam. Kolejne mijane na drodze pobożna. Biskupi z namaszczeniem celebrujący swoich pupilków. Sam nie wiem, co było bardziej obrzydliwe. Wszystko.

Są teraz dwie Polski. Między nimi nie ma przejść granicznych. Inaczej myślimy (myślimy, że tamci nie myślą), inaczej modlimy się, mamy innego Boga, inną ojczyznę.

Tamta Polska wybrała nam – bo jesteśmy, te dwie Polski, jak syjamskie bliźnięta, co razem umrą – wyspę Nigdzie. Tę dryfującą skałkę, którą wiatr popycha na Wschód. Są tu już inni, dawno porzucili próby wiosłowania. Węgrzy, Serbowie, Białorusini, w naszym oceanie za limesem, omijając koralowe ostrowy burzanu, płyniemy ku przeznaczeniu, to znaczy kresowi. Tamtym wydaje się, że to potężne imperium na oceanie, wielkie, czyste drzewo. My wiemy, że im wystarczy odrobina złudzenia.

Przez ostatnie pięć lat oni żyli nią, ułudą, zapychaną frazesami i nowomową, my patrzyliśmy z drżeniem jak padają jedna za drugą fundamenty tego, co budowaliśmy od trzydziestu lat. Opowiadali o Polsce wielkiej, a myśmy oglądali jak stawała się mała, maciupka. Po następnych pięciu latach, może ktoś inny przyjdzie i zrobi porządek. Może już nie będzie trzeba na wyspie Nigdzie.

Są teraz dwie Polski. Na jednej wyspie. Po nas choćby potop.

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s