O tym, jak zbawieni zostaną Polacy

Fundamentem polskości jest Kościół i jego nauka. Nie może być Polski bez Kościoła (…) Przejdziemy, wiedząc, że służymy Polsce. Wiedząc, co jest istotą polskości. Wiedząc, że nie ma Polski bez Kościoła. Wiedząc, że każdy, choćby nie miał łaski wiary, musi to przyjąć. (…) Każda ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na Polskę. My to wiemy. Dlatego (…) dziękuję także i nisko się kłaniam księżom biskupom. Bo oni są następcami apostołów. Oni prowadzą polski Kościół ku temu wszystkiemu, co musi być celem każdego z nas. Ale powinno być także celem całego tego porządku, który, mam nadzieję, zbudujemy.

(prezes partii rządzącej)

Polska nie jest krajem neutralnym światopoglądowo, ci, którzy tak twierdzą, że Polska jest krajem neutralnym światopoglądowo, nie znają Konstytucji. Bardzo proszę ją uważnie przeczytać, zwłaszcza jej preambułę, jest w niej odniesienie do wartości chrześcijańskich i do Boga (…). Konstytutywną częścią polskości jest chrześcijaństwo zwłaszcza w jego katolickim wymiarze.

(wiceminister kultury)

W naszym kraju jesteśmy na tyle samodzielni religijnie, że zbawienie osiągniemy sami. Zadba o nie rząd. W końcu ono jest celem porządku, który zbudujemy. Władza przyjmując jako swój język religijny, umacnia własny przekaz. Rządzenie ma stać się liturgią politycznych kapłanów: nowa Polska jest pełna łaski. Jedna partia polityczna posiada monopol zbawienia, jej decyzje nie są już zwykłymi politycznymi gestami, pochodzą nie z tego świata. Zarzucanie jej błędu jest bluźnierstwem. Ona wie, co jest istotą polskości, ona wie, czego chce Bóg. Religia polityczna obchodzi się bez Chrystusa, jest czystą mechaniką władzy, stwarzającą przedmiot kultu zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem i tumaniącą nim tłumy. Biskupi milczą (głupota biskupów nie zasługuje już na kolejne wpisy).

Przeszkadza papież Franciszek. Odkąd mieliśmy własnego papieża i wynieśliśmy go na ołtarze i statuy, nie potrzebujemy innych, zwłaszcza takich, co mówią o Miłosierdziu i modlą się za pomyślne rezultaty szczytu klimatycznego. Zbawienie jest przygotowane tylko dla Polaków, więc po co przejmować się cudzymi problemami. Papieża Franciszka należy wyśmiać, pokazać, że właściwie nie jest papieżem (por. sobotnia „Rzeczpospolita” tydzień temu), że nie wie tego, co wiemy my, naród, przez którego przemawia Bóg: co jest dobre dla Polaków, jest więc boskie. Może to nie przypadek, że prezydent używa religijnego języka w zdaniu: mówienie w tym państwie o dekarbonizacji jest herezją, bo o dekarbonizacji mówi Franciszek, dla Polaków antypapież.

Wszystkie najgorsze przewidywania autora bloga, co do losów chrześcijaństwa w Polsce zaczynają się spełniać. Mesjanistyczny triumfalizm i antypapizm zamykają polski Kościół w chorobliwych wizjach, które prowadzą na manowce, a nie do zbawienia. Hierarchowie, żądni splendoru i apanaży, stali się zakładnikami jednej z partii, nie mogąc nawet pisnąć, żeby jej nie urazić. Moralność na sztandarach staje się najlepszą zasłoną dla hipokryzji.

„Polak-katolik” to niesłychanie szkodliwy, i dla Polaków, i dla katolików, koncept polityczny, usprawiedliwiający wszystko, co w nas najgorsze: megalomanię, zawiść, mściwość (zresztą poczytajcie portal polsko-katolicki na F). Na nieszczęście ominęła nas Wittenberga, z powodu minionego ustroju nie przeżyliśmy aggiornamento, a w czasie kościelnej wiosny, którą przyniósł Franciszek z dalekiego kraju, będziemy trwać zamknięci we własnym wieczerniku z obawy przed obcymi i zamiast Duchem, upajać się będziemy własną wyimaginowaną religijnością.

Całkiem słusznie więc nowa władza pielgrzymuje do Torunia; od tego powinien zaczynać się ten wpis. To lęk, wzniecany przez tamtejsze media, sięgający aż na poziom metafizyczny, wpycha przerażonych ludzi w ramiona tych, którzy dają pewność zbawienia. Umyka to, że ani ów lęk, ani owa władza, nie mają w rzeczywistości nic wspólnego z chrześcijaństwem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s