Dziennik. Taniec

 

(Michael Wolgemut, Tanz der Gerippe, 1493, źródło: wikipedia.org)

 

(Uwaga! Wpis łamie obowiązującą konwencję społeczną o zmarłych dobrze albo wcale. Czytasz na własną odpowiedzialność).

Miał być obrazek miejsko-obyczajowy o czarnym kocie na płocie (truizmy plus marne rymy!) koło przystanku porannego sto osiemdziesiąt. Kot wyglądał zza siatki koło bzu. Taki sobie obrazek, co go lubią wszyscy. Nic tylko zdjęcie wklejać.

Ale zdarzyło się, że zeszliśmy do stołówki zwanej norą, na obiad, a tam czarno-biały ekran tefauenu i czarny pasek żałoby, że umarł Kulczyk, i w dodatku ten żałobny sposób filmowania w zwolnionym tempie. Miało wyciskać łzy, lecz nie wycisnęło.

Przypomniałem sobie „Czas gniewu” i to, co wówczas o nim pisałem, stojąc przed autostradowymi bramkami. O psuciu państwa, o niejasnych machinacjach, gdzie interes przedsiębiorcy ze znajomościami ważniejszy jest niż racja stanu, o zadufaniu niby-elit, o tym wszystkim, co powoduje, że po dwudziestu pięciu latach pewien profesor podsumowuje: byliśmy głupi. Tefauen, tudzież prawie zgodnym chórem prasa, każe opłakiwać tego, który do perfekcji opanował sztukę robienia państwa w ch..a i otrzymywania za to owacji.

Tak sobie zapisał, zły człowiek, autor bloga. Ale potem zdał sobie sprawę, że jest coś ważniejszego w tym fakcie medialnym (bo nie piszę o jednostkowej śmierci, nie ważyłbym się nawet, ale o śmierci jako fakcie medialnym), coś co napisał jeden z portali: Polacy w szoku. Bogactwo nie chroni przed śmiercią. Szkoda, że sam nie wpadłem (a R. wpadł) na ten morał. Oto na biało-czarnych ekranach transmitują nam teraz biało-czarny taniec znany ze średniowiecznych rycin i takichż fresków. Każdy w nim tańczy: i żebrak, i milioner.

O tym właśnie jest ten wpis, co miał być o kotach (29.07.2015).

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s