Jerzy Pilch, Drugi dziennik, Wyd. Literackie 2013

 

Pilcha przeczytałem w jeden dzień. Nie tylko z powodu wizyt w sklepach, które dają możliwość czytania do woli w ciepłym miejscu, ale z powodu samego Pilcha. 

Jego narracja od dawna jest przedmiotem mojej fascynacji, nieważne czy pisze powieść, felieton, czy udziela wywiadu o piłce nożnej. „Drugi dziennik” jest pozbawionym ckliwości zapisem choroby. Jest sztuką pisać z taką ironią o narastającej własnej niedołężności (przypominają się Iwaszkiewicz i Witkacy z najczulszą troską roztkliwiający się nad własnymi schorzeniami). Już tylko za ten dziennik powinien Pilch przejść do historii polskiej literatury.

W wolnych chwilach Pilch rozprawia się z literaturą. Najchętniej przepisywałbym od niego całe zdania, wycinał najlepsze fragmenty, żeby nie zapomnieć. Jak choćby jego kąśliwe uwagi o Lechoniu, tudzież poradniki o tym jak nie pisać dziennika. Jak nie pisać dziennika, autorze bloga?

Kusi mnie, bo dziennik Pilcha, i ten mój, toczą się równocześnie, żeby zaglądać, co pod tymi samymi datami, odnotowuje on i co zapisuję ja. (Dowód to najgłębszej megalomanii). Zresztą dla takich jak ja Pilch ma podsumowanie: nadmiar hermetyczności plus ścisłe wskazanie grupy odbiorczej równa się nieistnienie (s. 196). Zresztą, co tam Pilch, A. mi to powtarza już od miesięcy, ilekroć siadam do pisania.

Miało być o „Drugim dzienniku” a powraca do mnie… Dziennik jest – po dokładniejszym przyjrzeniu się jego treści – książką religijną. Nie ma się co dziwić: zamiast licznych narzeczonych jeden Pan Jezus człowiekowi został (s. 75). Dodajmy: w ujmującej luterskiej wersji. Fragmenty religijne też warte wypisania, też pozbawione patosu.

Może właśnie o to, w moim zachwycie na Pilchem, chodzi? O brak patosu?

  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s