Karolina Prewęcka, Mela Muter. Gorączka życia

56-34-847x1024
N.N., Portret Meli Muter, 1911, Archiwum Emigracji UMK, źródło: https://museuart.com/mela-muter-veus-i-records-al-seu-pas-per-girona/

Pięć lat temu w maju poszliśmy do muzeum narodowego (było nas podobnie jak w niedzielę pięcioro, wliczając Dziecko, które zwiedzało z ukrycia) na wystawę Boznańskiej. I nic Boznańskiej nam się nie spodobało, bo wbrew przyczepionej etykietce malarką była średnią. Za to od razu wzrok magnetycznie przyciągał portret Leopolda Staffa malowany przez Melę Muter (tak przyciągnął, że aż trafił na stronę Dz. U.) Tak, powtórzmy to na samym wstępie:

Muter malowała lepiej niż Boznańska.

Za podobizną Leopolda Staffa na „Portrecie poety” Muter namalowała maskę pośmiertną słynnej wówczas paryskiej samobójczyni. Utopiła się w Sekwanie z powodu zawodu miłosnego (s. 34).

Portret Muter autorstwa Prewęckiej też jest poetycki. Nietrudno o to, bo w końcu bohaterka kochała Poldzia (który na starość spalił wszystkie osobiste papiery, pozbawiając nas wglądu w burzliwe życie uczuciowe tamtej epoki; dzisiaj, po latach, większą ciekawość budzi owo życie niż twórczość młodopolaków) i fascynowała Rainera Marię. Poza tym w jej paryskim życiu pojawiali się wszyscy: Picasso, Modigliani, Rivera. O nie, Mela Muter nie była prowincjonalna.

Udaje się to autorce pokazać w sposób tak wciągający, że gdy koło dziewiętnastej zasiadam do pięknie wydanej książki, to przed pierwszą pozostawiam w niej jedynie dwa nieprzeczytane rozdziały.

Cały czas to pytanie się tłucze w mojej głowie, choć przeczuwam, że znam niepoprawną politycznie odpowiedź (nie śmie o niej zresztą napomknąć Prewęcka): Dlaczego przychodzi nam na myśl Boznańska, a zapomnieliśmy Melę Muter? Dlaczego obchodzi nas Józef Brandt, a nie – o niebo lepszy – Mojżesz Kisling?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s