Kroniki zarazy (11)

67274070_2444256742337229_2181927447467917312_n
Peter Vilhelm Ilsted, Szyjąca dziewczynka, 1898-1902, Muzeum Sztuki Ribe, źródło: instagram.com. Na paryskiej wystawie Hammershøia Ilsted był bohaterem „negatywnym”. Jego pastelowe wnętrza, trochę jak z powieści Astrid Lindgren, przeciwstawiono mrocznym i niepokojącym pustką pokojom H., bliskiego duchem raczej Kierkegaardowi niż Pippi. Ale może ta pastelowa wiosna Ilsteda bardziej pasuje do naszej sytuacji?

Wtorek 19

Trzydziestego marca odkryłem, że marzec ma trzydzieści jeden dni. Może dotychczas nie było to takie ważne, ale teraz oznaczało jeszcze jeden dzień. (Czemuż, ach, czemuż narzekałem wcześniej na monotonię?)

Najokrutniejszy miesiąc to kwiecień – zwykłem cytować Eliota na początek. Najgorszy miesiąc to marzec – mówi Dziecko.

Nowe nawyki. Po zmywaniu jest chwila lektury (do woli dajemy Dziecku oglądać lemingi i małpy), po osiemnastej raport z Włoch (oddech, że lepiej). Przed snem serial, potem rozmyślania o Lenú i Lilú. Kilka wizyt w Hiszpanii (obowiązkowo).

Środa 20

Najgorsze jest to, że znaleźliśmy się w pułapce. Wcale nie chodzi o pułapkę wirusa, który zamyka nas w domach, ale o tą, którą zastawiają na nas – korzystając z naszego zamknięcia – rządzący. Ta pułapka wydaje się bez wyjścia, drapiemy z wściekłością w ścianę. Między ich kłamstwem a szaleństwem cienka jest granica.

Póki co tańczmy w rytmie karmanioli,
Nim mały prezes obwoła się Cesarzem! 

Tę katastrofę, którą osłonięto obrzydliwą propagandą, najłatwiej demaskuje telewizja edukacyjna. Takie pars pro toto. Oglądasz skecz o van Goghu, a myślisz o rozbitej służbie zdrowia, sądownictwie, podzielonych domach, wyprzątniętych instytucjach. Pułapka się zamyka. Zamknięci w karykaturze własnego państwa.

Wieczór, kiedy nie myślę o Lenú i Lilú. Nasz pokój sięga Mokotowa.

 

 

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s