Dziennik. Mitomani

(kadr ze skeczu „Latającego cyrku Monty Pythona”, sezon 1, odc. 6, źródło: montypython.fandom.com)

Na spotkaniu rady mitomanów był po raz pierwszy. Stąd garnitur.

Jesteśmy stworzeni do wielkości – zaczął uznany profesor historii.

Zebrani przyklasnęli a on wiódł narodowego ducha poprzez dzieje aż do zachowałam się jak trzeba (powieść powinien – w opinii słuchającego – dalej aż do Banasia). Razem z duchem kroczyła Maryja. Największym paradoksem, do dziś niewyjaśnionym – pomyślał spijając słowa profesora – jest lanie, które sprawiła ona swojemu własnemu zakonowi pod Grunwaldem (kolejny wyraz wielkości).

Profesor nie zważał na takie szczegóły. Mknął w krainę fantazji, w której Piłsudski razem z Chrobrym uprawiali miłość.

Potem głos zabrał uznany w pewnych kręgach publicysta dokonując apoteozy nas jako najwyższej formy cywilizacji. Znowu aplauz. Ambasador Łukasiewicz byłby dumny: Polska ponownie była mocarstwem, niosąc światło moralności zdegenerowanemu zachodowi. Nie obyło się bez augustiańskiego państwa bożego, które najpełniej miało się objawić podczas drugiej kadencji.

Jedynie prymas Polak zdradził – dodał publicysta, wówczas gdy prezes – tu publicysta na znak szacunku leciuteńko pochylił czoła – mówił o nihilizmie poza katolicyzmem. Należałoby sprawdzić czy Polak to na pewno Polak – samo nasunęło się na myśl.

Na koniec zwyczajowo wspomniano o Janie Pawle II, bo w radzie mitomanów, w każdej radzie tutaj, każda dyskusja o wielkiej Polsce musiała prowadzić do wielkiego Polaka.

Gdyby zabrał głos musiałby powiedzieć, że zebrania mitomanów są podobne bez względu na kraj a fantazje też nie różnią się za bardzo. (Miałkość intelektualna polskiej prawicy jest powalająca).

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s