Robin Dunbar, Pchły, plotki a ewolucja języka, Copernicus Center Press 2019

hopper4.3

(Edward Hopper, Wycieczka w filozofię, 1959, kol. pryw., źródło: wikiart.org)

 

Jestem naczelnym towarzyskim, trochę inaczej niż A. Oczywiście bez przesady, ale jednak do szczęścia potrzebuję paru ssaków spoza rodziny. Obserwowałem zresztą zarówno osobniki, które czerpały radość z przebywania z innymi zaprzyjaźnionymi osobnikami, grającymi wspólnie z nimi w brydża, jak i osobniki, które po latach odsuwały się od niespokrewnionych pobratymców i nie czuły się przez to ani trochę szczęśliwsze. Życie społeczne ograniczone do własnego mieszkania bywa nie do zniesienia. Człowiek potrzebuje iskania, tego, o którym pisze Dunbar i nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

Opisywanie siebie jako przedstawiciela naczelnych pozwala na nabranie dystansu do swoich wad i zalet, a na pewno chroni przed zbyteczną egzaltacją. Muszę częściej ćwiczyć w ten sposób.

Jeśli czytało się inne książki Dunbara (tutaj i tutaj), w tej – pochodzącej z 1997 r. – nie znajdzie się nic odkrywczego, ale za to streszcza ona zwięźle tezy autora. Tudzież materiał do anegdot gotowy, a naczelne większą część rozmów spędzają na plotkowaniu i podtrzymywaniu relacji interpersonalnych takimiż.

2 Comments

  1. Czyli są cztery wydania na polskim rynku (‚77,09,’17,’19r)? Nie wiem, czy czytać ten tytuł, wiem, tylko, że autor postuluję, że plotka pełni bardzo ważną rolę w ewolucji języka, jako pewnego rodzaju sytuację społeczną. Jest jeszcze liczba Dunbara (150) na określenie znajomych, z którymi fizycznie możemy utrzymywać kontakt, wiedząc o sobie coś.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Plotka jest podstawą 🙂 właściwie bez niej nie powstałby język, na marginesie: bardzo ciekawa jest ta teza. Dwie pozostałe książki Dunbara, też Copernicusa, są na pewno bardziej szczegółowe.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s