Dziennik. Trzecia podróż do granic Starego Świata (część 2)

Przewodnik po mieście (Tarifa)

Ludzie w ręcznikach. Tu jeszcze inne są zasady wstydu.

(Przypis: dużo się pisze o turystyce, która rujnuje szczęśliwe miasta. Za górami Tarify leży Algeciras, byliśmy tam rok temu. Tarifa jest biała i plażowa, ktoś pilnuje w niej nawet urody szyldów. Algeciras jest porzucone i brzydkie, kto spał w nim raz, nigdy już nie wróci, ale to ono wydaje się być naprawdę).

Pippi i nocne tapas (Tarifa)

Nie martwcie się o mnie – śpiewam z Dzieckiem nad czerwonym tuńczykiem i czerwonymi pomidorkami. Przechodnie oglądają się. Pippi to przeraźliwie smutna bajka – wnioskuje A. – ona tak śpiewa, żeby sobie samej dodać otuchy.

 

20190707_120246929300959467845851.jpg

Do radości (Wyspa Gołębic)

Ten niezręczny moment przy płaceniu kartą: Pan w euro? Czy w tej dziwnej walucie której-nazwy-nie-umiem-rozszyfrować, z kraju na rubieżach, tam, gdzie lwy?

(Przypis: Oda do radości mnie wzrusza. Opowiadam Dziecku o złych czasach, kiedy ponurzy panowie z orzełkami (białymi lub czarnymi) na czapkach budzili nocą, strzegąc linii na mapach. Stoimy teraz na końcu Europy, który dla niepoznaki nazywa się Wyspą Gołębic. Jest tam mur, klamka i wartownia porośnięta zielskiem, znak zakazu ruchu pieszych. Dalej już nie ma Europy. Jest krata.)

Opis krajobrazu andaluzyjskiego

Trzy wzory tkanin w odcieniach żółtego.
Od rżysk w kostki słomy.
Od słoneczników w kwiaty.
Od wyschniętych łąk w brązowe krówki.

 

Z podróży. Jerez

Pokój nazywał się radość. Radość podkreślał łańcuch lampek z Ikei nad łóżkiem.

Z ulicy Kastylijskiej (Jerez)

Przy ulicy Kastylijskiej są dwa sklepiki w żółtym domu: z lewej wróżenie z kart tarota, z prawej Dolorosa i biczowany Chrystus. Ale w tarocie także możesz dokupić świętych.

(Przypis: Są różne religie. Religia polska jest pustym politycznym rytuałem, w którym lęk nie jest metafizyczny, ale bardzo konkretny. Ma imię obcego. Jest tak skupiona na Polsce, że pomija istotę, więc Bóg nie musi umierać. Religia andaluzyjska – wprost przeciwnie – to bolesna męka, która dzieje się ciągle od nowa, jest maszyną wytwarzającą tremendum i fascinosum. Kościoły są pełne cierpienia poczynając od orszaków kalwaryjskich a na płonących w czyśćcowym ogniu kończąc. Wieczorem przy placyku z kawiarniami otwiera się kapliczka: umiera w niej Chrystus, ze ścian zwisają porzucone sztuczne nogi.)

 

Francisco_de_Zurbarán_-_The_Child_Virgin_Asleep_-_Google_Art_Project

(źródło: pl.wikimedia.org)

Modlitwa andaluzyjska druga (Jerez)

Z hiszpańskiego:

Diabły w głównym ołtarzu u świętego Michała, spadnijcie!

Ubiczowane u słupa Dzieciątko Jezus u świętego Jakuba, dorośnij!

Słodka Maryjko, uśpiona nad psałterzem, w skarbcu katedralnym, odpocznij!

(Przypis: bogactwo katedralnego skarbca w Jerez zaskakuje. I tak jak oglądaliśmy bez szczególnego zachwytu dzieła Zurbarána w muzeum w Kadyksie, tak przed śpiącą Marią, właściwie Marysią, stajemy oniemiali. Dawno nie było tak pięknego portretu. Wysyłam go E., która natychmiast – jak to ona – ulega wzruszenia).

Rozmowa w katedrze (Jerez)

Nazywamy je katedrami wina mówi Ulrike. Okna otwierają się na Ocean. W nawie głównej beczki z amerykańskiego dębu.

Poświęcił je słodki kardynał Pedro Ximenez (pięćdziesiąt gram cukru na litr).

Jego Królewska Mość nie patrzy (Jerez)

Konie kłaniają się królowi nawet jeśli nie ma króla. Dlatego miejsca u podnóża tronu kosztują sto (ukłon w cenie).

W drodze (Jerez – Sewilla)

W przeciwieństwie do wielu artystów różnych epok miejscowy malarz, którego nazwiska nie zapisałem, miał do czynienia z małymi dziećmi. Postój po drodze do Egiptu. Józef, woźnica osła, śpi ledwie żywy. Maryja słania się na nogach. Tylko Dzieciątko pełne werwy: szuka okazji do nowej psoty.

Postój po drodze na lotnisko. Kerfur na peryferiach Sewilli. Zastanawiam się, kierowca, jak oczyścić siedzenie z gumy do żucia. A. myje Dziecku ręce. Ono pełne werwy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s