Agnieszka Pajączkowska, Aleksandra Zbroja, A co wyście myślały?, Wyd. Poznańskie 2019

7826E Białobłota

(Adam Nowicki, Białobłota, 1978, źródło: https://muzeumfotografii.blogspot.com)

Na Nizinie leży miasto. Zdarzyło się, że w nim zamieszkałem. Nie jest szczególnie ładne, może brzydkie też nie jest, ot, na świecie są dziesiątki podobnych. Co rano do miasta zmierzają wypchane autobusy i busiki, ciągną z innych części Niziny, zatrzymują się na ogromnym placu przed najwyższą w mieście wieżą obok stoisk z kebabem i przenośnych toalet. Od tego placu liczy się kilometry. „A co wyście myślały?” jest książką opartą na geografii: każda rozmowa określona jest odległością od placu. Dla mieszkańca miasta, Nizina zaraz za jego granicami wydawać się zaczyna egzotyczna. W ogóle mieszkańcy miasta – nawet jeśli przyjechali z prowincji (ja jestem z Prowincji Noc) – nie rozumieją Niziny.

Dlatego ta książka jest niesamowicie ważna. Dla etnografa to trochę surówka: spisane wywiady z badań terenowych, nawet bez komentarzy czy przypisów (pomijam tu nieliczne wtrącenia naukowe). Ale w tych nieobrobionych (jak się wydaje) wypowiedziach, odkrywa się niezwykłą świeżość spojrzenia. Głos kobiet z Niziny, ich zupełnie inna – od opowieści z miasta – opowieść o życiu, wbrew naszym wyobrażeniom, jak wieś wygląda czy też powinna wyglądać.

Na mojej (wyimaginowanej) półce „A co wyście myślały?” stoi blisko „Ziemi jałowej”: obie pozwalają usłyszeć historie, które nie docierają do miasta na Nizinie, które miasto zagłusza swoim zbyt szybkim krokiem. Polityka, telewizja, nawet edukacja – wszystko to jest tworzone z perspektywy miasta. Jakbyśmy mieszkali na wyspie, nie na Nizinie.

(Staje się tak, że kończę książkę, lądując w zupełnie innym mieście.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s