Kwiat wiśni i czerwona fasola

(źródło: film.pl)

(Mój stan po filmie i to, że nie było na kim oka zawiesić przez prawie dwie godziny, prowadzi do tego, że z fotosów filmowych wybieram właśnie ten. Być może to jest koniec końców główna bohaterka filmu).

 

Wrócić do kina po takim czasie, to powinny być fajerwerki, a nie są. Wiśnie kwitną rzeczywiście ładnie, ale tak ładnie to też kwitną na pocztówkach z Bonn. Sam film za to dzieli się na dwie części.

Pierwsza z nich to opowieść o gotowaniu. Mam podejrzenie, że „Jiro śni o sushi” mógł wywołać w Japonii falę kina kulinarnego, które opiewa narodowe potrawy. Niestety, o ile sushi jest mi dosyć bliskie, o tyle dorayaki, małe słodkie naleśniczki z pastą z czerwonej fasoli, już nie. Zresztą główny bohater nie lubi słodyczy, więc nie wkłada w dorayaki zbyt dużo serca. Wprost przeciwnie do swojej pracowniczki, Tokue, która z fasolą rozmawia.

Potem, sprawdzam na zegarku, bo się niecierpliwię, po jakichś pięćdziesięciu minutach, robi się gorzej. Film zmienia się w sentymentalną i patetyczną opowiastką o wykluczeniu i dyskryminacji. Główny bohater co jakiś czas ociera łzy, całość jest okraszona frazesami o życiu w stylu Paulo Coelho, np. wierzę, że wszystko na świecie ma swoją historię do opowiedzenia.

(Spojler): W „Naszej młodszej siostrze” było tak samo. Właścicielka przepisu na smażoną makrelę/dorayaki (niepotrzebne skreślić) umiera, ale jej przepis przetrwa. Główny bohater przekonuje się do słodyczy i podczas święta kwitnącej wiśni otwiera coś w rodzaju foodtrucka. Napisy końcowe (długie).

Słowa klucze: choroba Hansena, kanarek, Księżyc

(3,0/2,0)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s