Dziennik. Notatki z lata w mieście (9)

Bathers_with_a_turtle_400x400

(Henri Matisse, Kąpiące się z żółwiem, 1907-1908, Muzeum Sztuki w St. Louis, źródło: en.wikipedia.org.

Opora (…) obejmuje około pięćdziesięciu dni – od drugiej połowy lipca aż do połowy września, kiedy to położenie Oriona pośrodku nieba oraz poranne wzejście Arktura dawały, podług Hezjoda, sygnał do rozpoczęcia winobrania. Prawa Platona wspominają o dwojakim darze tego okresu: skarbach, które można przechowywać, czyli owocach, i czymś subtelniejszym, co nie tak łatwo było ustrzec (athesauriston) – dionizyjskiej radości. Czymś dionizyjskim (…) jest czysty blask pełni lata (Karl Kerenyi, Dionizos, s. 78-79)).

Niedziela. Ledwie minutę po tym jak weszliśmy do domu (a na placu zabaw pogoda była całkowicie rozpinana), zaczął padać deszcz, równiusieńki jak spod linijki (o tym jak pada latem, pisałem tutaj). Dom wydał się nagle najbardziej przytulnym miejscem na świecie. Wziąłem Dziecko na ręce i poszliśmy się upewnić: Dżordż na klatce nie zmókł (21.08.2016).

Poniedziałek. Dziwna sprawa z tym bączkiem – mówi A. Tak to go gryzie i dotyka, ale jak go nakręcę, to ucieka, chowa się za mną i płacze. Nic w tym dziwnego, mimo zmęczenia jestem nieznośny i zaczynam się wymądrzać: to tylko pokazuje, że Rudolf Otto miał rację, jeśli chodzi o doświadczenia religijne (22.08.2016).

Wtorek. Zapomniałem, że jest wtorek (23.08.2016).

Środa. Niech pan sobie usiądzie, zje spokojnie – powiedziała staruszka pod kawiarnią, kiedy biegłem ratować Polskę. Przestałem pisać bloga, przestałem czytać książki. Kładę się o dwudziestej pierwszej. Włochy, o których ostatnio czytałem w gruzach (24.08.2016).

Czwartek. Ociepla się i rozpina. Słucham się starszej pani i siadam w kawiarni z W. i z babeczką z borówkami. Ma być przyjemnie, ale mam pięć minut (25.08.2016).

Piątek to jest prezent w kręgu. Jakie śliczne ciepło. Przywidok: pośrodku zaś gwiazda (26.08.2016).

  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s