Dziennik z podróży do Republiki Pizy i Księstwa Lukki (część 2)

P1350575_400x400

(Lukka, widok na Piazza dell’Anfiteatro, oko Rzymianina, 16.06.2016, źródło: a.b.)

Die Reise

Kiedy wychodziliśmy, Niemcy siedzieli w ogrodzie nad winem, rozmawiając o rzeczach błahych (na ile pozwalała dosłyszeć moja zdolność podsłuchiwania języka niemieckiego). Kiedy wracaliśmy, to samo.

Dziwiliśmy się, my z przewodnikiem w ręku i starannie zaplanowaną marszrutą, ale może to Niemcy mają rację a podróżować to znaczy właśnie wino i rozmowa. Z każdą podróżą coraz bardziej skłaniam się ku tej teorii (Nicosia, 15.06.2016).

Z Rilkego

Na niego tymczasem wpływ miało nawet spojrzenie przypadkowo mijanej i mającej podnieść na niego wzrok kobiety (Notatka, 1913 za: R. M. Rilke, Druga strona natury. Eseje, listy i pisma o sztuce, Sic! 2010).

Oko Rzymianina

Lukka spogląda w niebo okiem Rzymianina, podobnie jak Lublin patrzy okiem Cadyka. Na tym, na cudownej relikwii i na dwóch pierwszych głoskach podobieństwa prawdopodobnie się kończą (Lukka, 16.06.2016).

Cud świętego Rainera

Tego wieczoru wszyscy pojechali oglądać oświetlone Arno. Święty Rainer czyni bowiem cuda. Pół godziny sztucznych ogni, nazajutrz emocjonują się Niemcy, potem burza. Święty Rainer zawsze sprowadza burzę, mówi matka Klary.

Tego wieczoru siedzieliśmy w pustym młynie. Dziecko spało a A. wyjrzała przez okno. Patrz, pełno świetlików – zawołała. Święty Rainer czyni cuda, każdemu na jego własną miarę (Nicosia, 16.06.2016).

O Republice Pizy

Jaka brudna rzeka – mówi o Arno A. Błota zamknęły port. Odwróciło się szczęście jak ołtarz w bazylice, co ma dwa prezbiteria i kiedyś nauczał w niej Piotr. W osterii naprzeciw podają zupę z muli: zupełnie inny przepis niż na Wyspie, którą kiedyś zajęły pizańskie okręty. Pokrzywiła się Piza, skurczyła.

Lekcja upadku dla państw zadufanych w swoje wieczne przeznaczenie (San Pietro a Grado, 17.06.2016).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s