Heroizm Adela Termosa

 

(Córka Adela Termosa z jego portretem, 13 listopada 2015 r., źródło: facebook.com)

 

Indywidualne zasoby współczucia i patosu są ograniczone. Nie można bezkarnie płakać nad wszystkim i każdym, nie popadając przy tym w szaleństwo albo w Ciorana.

Tym bardziej ostrożnie trzeba gospodarować owymi skromnymi zasobami. Nie marnować ich na zbędny żal. Na przykład pewien portal sugeruje nam, aby płakać nad bohaterskim psem, który poległ w Saint-Denis. Kot wzruszałby nawet bardziej, ludzie są znacznie mniej atrakcyjni.

A ja – wbrew antypatetycznej wymowie tego bloga – chcę jednak o człowieku. Bo jest heroizm, którego nie potrafię pojąć i dla którego nie ma miejsca w rubryce z bohaterskim psem. Kto nad Wisłą słyszał o Adelu Termosie z Bejrutu, gdzie nie zginęli żadni Polacy? Przepisuję więc z „The Washington Post”:

Adel Termos szedł przez bazar ze swoją córeczką, kiedy pierwszy zamachowiec samobójca zdetonował ładunek. W ogromnym zamieszaniu, Adel dostrzegł drugiego zamachowca, gdy ten szykował się do wysadzenia w powietrze i błyskawicznie rzucił się na niego, powalając na ziemię. Bomba wybuchła zabijając Adela, ale jego czyn uratował niezliczoną liczbę innych osób, w tym jego córeczkę (…) W pewien sposób Adel Termos wyłamał się z właściwego ludzkiej naturze instynktu samozachowawczego. Heroicznie pozbawił siebie życia, aby uratować innych.

Jeśli, drodzy Czytelnicy i Czytelniczki, nie płakaliście dzisiaj nad losem biednego policyjnego psa z Paryża, to może jeszcze Wam się uda pomyśleć ciepło o Adelu Termosie, który wybrał się w zeszły czwartek na bejrucki bazarek z córką i zrobił coś, co przekracza ludzkie pojęcie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s