Pierre Aubé, Roger II, PIW 2012

 

(Koronacja Rogera II przez Chrystusa, na ścianie sklepu w Cefalù, 2013)

 

Definicja Sycylii

Nigdy wcześniej żaden skrawek ziem nie był przedmiotem takiego pożądania i lirycznych uniesień. Od wieków opiewa się „niezrównane bogactwo wyspy, zasobność w srebro i obfitość zbiorów”. Zarazem jednak, ulegając jej czarowi, wysysa się z tego skrawka ziemi wszystkie soki (s. 39).

Powody

Kiedy przeczytałem książkę o Rogerze Pierwszym, w komentarzu D. napisała o Rogerze Drugim. Powodów dla lektury o nim jest kilka:
(a) jeżdżenie po Wyspie to oglądanie jego śladów, a biografia dodaje do tej wycieczki kolejne punkty;
(b) o Rogerze napisał libretto Jarosław (jak dla mnie argument nie do podważenia);
(c) pierwsze osiem lat życia spędziłem na ulicy Króla Rogera (powstałej w czasach, gdy nazwy ulic miały edukować. Dzisiaj ulica Króla Rogera nazywałaby się Polnej gruszy, Różowej brzózki albo Ładnego wschodu słońca. Połączenie Szymanowskiego, średniowiecznego króla Sycylii i osiedla z wielkiej płyty wydaje się czymś nieprawdopodobnym).

Dygresja

Historia Rogera rozgrywa się nie tylko na Wyspie, ale i na Półwyspie (właściwie nawet: głównie na Półwyspie), stąd odwiedzamy te same miejscowości, które osiemset pięćdziesiąt lat później odwiedzi Norman Lewis. Ciekawie czyta się te obie książki pod rząd.

Prywatna opinia

Wiesz jakie to niezwykłe, mówię wieczorem do A., książka dzieje się w XII wieku, a jest napisana w czasie teraźniejszym. Jakbyś słuchała wiadomości, tylko że w nich sami królowie, książęta i hrabiowie, no i jeszcze papież i antypapież.

Aktualny komentarz

Między Rogerem II koronowanym przez Chrystusa a Rogerem II wycinającym w pień Apulię są tylko cztery lata. Między świętym a rzeźnikiem cieniutka linia. W tych wiadomościach, które czytam, papież każe pustoszyć wsie i palić miasta. Uff, oddycham z ulgą, że to nie mój papież. „Roger II” to książka z morałem dla marzących o władzy doczesnej Kościoła, o biskupach piszących prawa i arcykatolickich władcach. Opowieść jak religia stała się jedną z dziedzin polityki, a Doktor miodopłynny bawił się w Makiawela. Szczerze powiedziawszy wolałbym, żeby to była baśń, ale niestety mają na to źródła.

Wnioski geopolityczne

Na ile aktualna jest historia Rogera II w kategoriach geopolityki? Według niej los Europy rozgrywa się w Śródziemnomorzu, mare nostrum dla Wenecjan, Arabów, Bizancjum, wreszcie dla głównego bohatera. Owszem gdzieś w tle pojawiają się jakieś peryferyjne państewka nieznanych bliżej książątek i królików (takich jak Bolesław Krzywousty i gromada jego synów), ale to nie tam dzieje się historia. Autor bloga uważa (pisał o tym tutaj), że ta teza nie traci na aktualności. Los Europy nadal rozstrzyga się w tym samym miejscu, nawet jeśli wydaje nam się, że jest inaczej.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s