Podróż do Budapesztu. Zapiski

Aaaby drugi Budapeszt stworzyć w Wa. potrzeba więcej secesji i więcej eklektyzmu.

1.

W cukierni zaraz po przyjeździe. Lekko mży. Węgrzy plecami do siebie jedzą samotnie ciasteczka. Mają specjalne kabiny dla osób niechcących z innymi kontaktu wzrokowego. Za czerwonymi drewnianymi parawanami można pić w spokoju kawę.

2.

P1170152_400x400

Egon Schiele w 1913 oskarżony został o nieletnią pornografię, parę miesięcy przesiedział w więzieniu. Gdyby żył dzisiaj, nie byłoby retrospektywy. Skończyłby wcześnie (i tak skończył wcześnie: hiszpanka) zaszczuty przez tak zwaną opinię publiczną. (A może by mu się udało – mówi A. – jak Polańskiemu: brawa w Gdyni.)

3.

Już z wcześniejszej sali zobaczyłem ten obraz. Był niewielki, ale jego kolory ściągały wzrok, przyćmiły całą resztę początków dwudziestego wieku. Biegłem do niego. Ten śnieg świeży i niebo. Oczarowany. Podpis: Stanisław Ignacy Witkiewicz.

4.

Całowanie się urzędników niższego szczebla: na powitanie, na pożegnanie.

5.

P1170480_400x400

Czekałem na Ciebie. Tam gdzie trolejbusy jak w Lu., gdy jeszcze nie Ty (trolejbusy-ikarusy czerwone). Dzieci karmiły gołębie. Unosiło się posłuszne stadko. Falowały czarne sukienki. Na fasadzie leżał potężny biały facet z ubiegłego wieku. Przyszłaś, rozpogodziło się nawet.

6.

W XIII dzielnicy mieszkają intelektualiści (znalazłem na stronie). Na kolacji imieninowej w miejscowej restauracji wnuczka (lat dwadzieścia kilka) chwali się czytaną książkę. Bezdomny rano – mży lekko – czyta książkę. Staruszka z chodzikiem ledwo ledwo otwiera drzwi księgarni. W dresie jak po bułki biegnie do domu kobieta: ma w reklamówce świeżą książkę. (XIII dzielnica jest partnerem dla Ochoty, ale ile jest na Ochocie księgarni? Ile osób potrzebuje tam książki z samego rana?)

7.

Do szatni przyszedł niski, szpakowaty Włoch i dopytuje się jak działa. Ja akurat jeszcze nie spodnie, ale tłumaczę. Niezbyt lotny, myślę, on. Potem patrzę – wychodzą na basen: obok niego o ćwierćwiecze młodsza, o głowę wyższa, żółte bikini, myślę, córka. Dopiero w basenie okazuje się, patrzę przez okno, suszę włosy, że niezły z niego niepozorny amant.

8.

Nocne podróżowanie po nocnym Budapeszcie. O trzeciej czynne są kwiaciarnie. Stukocze tramwaj na moście Małgorzaty. Kontrolerzy w zielonych kamizelkach jeżdżą nocnymi ikarusami. Neony wystają zza art déco.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s