Kozmo.blox.pl Pictures presents „Trznadle”

 

 

Kto nadał tłumaczeniu tytułu filmu Aleksieja Fedorczenko to pretensjonalne, niby-Gogolowskie brzmienie „Milczące dusze”, skoro tytuł oryginalny: „Trznadle” (i takiego będę używać) ma wszystko, czego tytułowi trzeba.

(A. na gorąco komentowała, że to był taki „azjatycki snuj”, tyle, że jej nie pasjonował. Według mnie bliższy był poetyce kina skandynawskiego, ale może to kwestia listopada i pustych krajobrazów. Pierwsze skojarzenie, które mi się nasunęło to „Ciche światło”. – Oho! – pomyślałem – A. to się nie spodoba. Słusznie pomyślałem. Snuj z podtekstem etnograficznym?)

Pierwszy problem stanowią Merjanie (nie mylić, jak zdarzyło mi się wcześniej, z Mari). Wspomina o nich wprawdzie rosyjska Wikipedia (zacząłem szukać od miasta Nieja, potem do filmu „Trznadle”, a potem już się pojawili.) Nie jestem jednak do końca przekonany, czy nie jest to dzisiaj grupa wyobrażona. Ale wtedy co? Czy te zwyczaje, o których mowa w filmie, nie istnieją? Czy naprawdę pannom młodym zaplata się kolorowe nitki we włosach łonowych, które potem pan młody zawiesza na olszy? Z punktu widzenia etnografa, „Trznadle” mogłyby być filmem o odrodzeniu etnosu równie nieistniejącego jak Słowińcy. Więc może to baśń a Merjanie (są czy ich nie ma – nieważne) to tylko pretekst?

Więc jest to film o miłości. Tak przynajmniej zaświadczają fotografie przy napisach końcowych. Chociaż mi cały czas się wydaje, że to miłość, nie Merjanie, są pretekstem. I że tak naprawdę, „Trznadle” opowiadają o tęsknocie za tożsamością narodową, jakimś pewnikiem w niepewnych czasach. Mogli przecież być Rosjanami, ale chcą być kimś bardziej.

Geografia jest ważna. Merjanie to lud międzyrzecza. Woda to nieśmiertelność (bardzo ważne zdanie dla fabuły filmu).

(I znowu scena w supermarkecie, powolna jazda kamery, aby pokazać promocje. Tym razem Auchan.)

Słowa klucze: trznadle, trzonki do siekier i szpadli jako stos pogrzebowy, mycie się wódką.

(3,0/4,5)

 

(źródło: http://www.alekinoplus.pl/program/film/milczace-dusze_36617)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s