Dz.U. Pictures presents „Barbara”

(W odbiorze filmu jedno mi przeszkadzało. Niby mała rzecz, a cała przyjemność oglądania kurczy się. Bohaterka przypominała Małgorzatę Foremniak z Leśnej Góry. Męczące to bardzo było. Denerwujące bardzo.)

„Barbara” jest reklamowana porównaniem do „Różyczki”. Bez porównania. „Barbara” jest lepsza, kameralna i nienachalna. Barbara nosi się na niebiesko. Niebieski jest garnitur oficera Stasi. W poprawczaku niebieskie są mundurki. Niebieski ikarus podjeżdża pod szpital powiatowy.

NRD w filmie różni się znacznie od tego NRD z opowieści o socjalistycznym raju, tego z machającym Honeckerem. Świetnie pokazuje „Barbara” państwo śledczych i śledzonych. Pisanie donosów równie jest oczywiste jak poranna kawa. Każdy może być ofiarą, ale każdy też może być sprawcą.

Dlaczego Barbara nie ucieka (świetna nadbałtycka scena)? Bo wybrała los Doktora Judyma? Sugeruje to czytana powieść (bardzo dopasowane są te komentarze, streszczenia książek, opowiadanie obrazów, jakby chór komentujący fabułę). Wydaje mi się jednak, że w hotelowym pokoju odkrywa („gdy wyjedziemy do Danii, nie będziesz pracowała, bo ja zarabiam wystarczająco”), że niewola i wolność to rzeczy względne. Wolność jest przymiotem jednostek. Barbara dokonuje wyboru i w tym właśnie momencie jest wolna. Zupełnie wolna, chociaż w zniewolonym i zniewalającym się kraju.

(Ostatnie dni sprzyjają podobnym narracjom autora bloga, więc proszę o wybaczenie).

Słowa – klucze: Lekcja anatomii doktora Tulpa, rower, Przygody Hucka Finna, tapicerowana, lecz niepodgrzewana kierownica w mercedesie, pianino. (W sobotę, 24 listopada 2012 r. obudziłem się z silnym poczuciem, że brakuje mi jednego artefaktu: szablon do przymierzania pierścionków. Nie pamiętałem z jakiego filmu. Spytałem A. Od razu odpowiedziała: „Barbara”).

(4,0/3,5)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s