księgarnia 4/23

Ustka, lata 50. XX wieku, źródło: allegro.pl. Całe ustępy listów Anny są doskonałą charakterystyką powojennej Ustki, jej mieszkańców i zmian, które w niej zachodziły.

Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie, Listy 1951-1955, Sedno 2022:

Kto by oczekiwał jakichś obyczajowych albo politycznych sensacji, może poczuć się zawiedziony. Tak rozdmuchiwany w zapowiedziach fragment z pomnikiem Dzierżyńskiego jest jednym z nielicznych, w którym małżonkowie nawiązują w jakikolwiek sposób do sytuacji politycznej. Bardziej jest ona widoczna w tle jako wszechogarniająca bieda, tak niesamowicie kontrastująca nawet nie z opisywanym przez Jarosława w listach Zachodem, ale również z czeską Pragą. Jeśli szukać w tomie szwarccharakterów, to bywa nim starsza córka Iwaszkiewiczów.

Listy z lat 1951-1955 to kolejny odcinek rodzinnej sagi, którą śledzę i wyczekuję kolejnych tomów, tak jak wyczekuje się nowego sezonu ulubionego serialu. O czym może pisać małżeństwo z trzydziestoletnim stażem: jak w świecie drobiazgów nie ulec zupełnemu zgorzknieniu? Ludzie żyją, chorują, umierają, pada śnieg albo deszcz i (…) nie mogę się oprzeć uczuciu strasznej nudy – zapisuje swoje ennui Jarosław. Uczucie do kogoś najbliższego – odpowiada kiedy indziej z wyrzutem Anna – polega [na tym], że myśl o nim nieustannie towarzyszy naszym myślom i drobnym nawet przeżyciom. Życie składa się z ciągłych rozczarowań.

Oboje mają świadomość, że żyją w państwie, które okłamuje własnych obywateli, ale jednak są realistami: muszą w nim żyć. Kiedyś może nawet uważałbym, że to postawa zasługująca na potępienie. Dzisiaj sam dwójmyślę z równie prozaicznych powodów. Pensja przychodzi pod koniec miesiąca. Nie jesteśmy bohaterami, więc nie wymagajmy tego od nich.

[Z pewnym wzruszeniem sprawdzam stare daty. Okazuje się, że Tata urodził się we wtorek, tego dnia w Rabce była wstrętna pogoda, w nocy i rano lał deszcz, zimno, wietrzno i pochmurno].

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s