księgarnia 3/23

Greta Garbo uchwycona przez fotoreporterów, lata 50. XX wieku, źródło: facebook.com. Zdjęcie pochodzi z tego okresu, w którym dzieje się „Chłopiec w błękicie”.

Judith Schalansky, Spis paru strat, tłum. Kamil Idzikowski, Ha!art 2022:

1.

Płyta nagrobna. Musiałbym zapytać J. jaki to kamień, na którym wyryto SPIS PARU STRAT. Oto współczesna literatura wanitatywna, której zarys autorka przedstawia w przedmowie:

Trudno pogodzić się z własną śmiertelnością, toteż nie ma nic dziwnego w pełnym próżności pragnieniu, aby ją przezwyciężyć i przekazać coś anonimowym potomnym, pozostać „na zawsze w pamięci”, jak śmiało głoszą deklaracje w y r y t e na granitowych nagrobkach (s. 24; rozstrzelenie – Dz.Urz.)

Jej styl przywołuje we mnie słowniki Władysława Kopalińskiego. Wcale zresztą nie chodzi tylko o najważniejszą książkę mojego dorastania, „Słownik mitów i tradycji kultury”, ale o dość dziwne dzieło: „Słownik przypomnień”, w którym autor wynotowywał stan świata pod koniec swojego długiego życia i dwudziestego wieku. Przekazać coś potomnym, zanim ulegnie degradacji i zamazaniu.

2.

„Spis paru strat” jest osobliwym słownikiem czy też leksykonem. Jeśli, jak chce autorka, muzea i archiwa są odgórnie zarządzanymi cmentarzami, niczym innym nie jest ów zbiór opowiadań. Okładka pasuje więc doskonale.

Gra. Każde oddzielne opowiadanie (pisane w różnym stylu, z różnym narratorem, ba, nawet jako różny gatunek – mamy tu i reportaż przyrodniczy, i opowiadanie science-fiction) jest rozbudowanym definiensem. Czytelnik musi odkryć definiendum, przy czym są to wyrazy stanowiące kolejne synonimy oznaczające przemijanie. Zapewne w języku oryginału, lubującym się w długich rzeczownikach, brzmią one jeszcze lepiej:

starość, zamulenie [rzeki], dorastanie (czy wyrastanie)… – jeśli się dobrze zastanowić, naprowadza nas autorka swoją grą w definicje, synonimem przemijania okazuje się życie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s