dziennik 77/22

Protesty w Iranie, wrzesień 2022 r., źródło: instagram.com

Staram się unikać Polski. Nie czytać o niej, nie pisać o niej. Przez przypadek ostatnio usłyszałem w radiu Kaczyńskiego i był to dźwięk równie szkaradny co przesuwanie podeszwą buta po wykładzinie dywanowej. W niedzielę w Pobożnie przejrzałem też nar-katolicką prasę i zakrztusiłem się tytułem „Dziewiczy Kościół”.

Ale dzisiaj jest rocznica tego jak na bombach po Warszawie jeździła Maria Lepenówna, przyjmowana z honorami należnymi głowie państwa. To było przed wojną i graliśmy wtedy w naszą grę o Międzymorzu, i śniliśmy o potędze. Oddawaliśmy bezcenne kodeksy Węgrom i w ogóle popieraliśmy każdego prawicowego bydlaka od Bolsonaro po Erdogana, nawet padłego jak Franco, byle tylko pier..lił coś o wartościach. Potem przyszła wojna i chwilowo ze schowków wyciągnęliśmy flagi unijne, ale wojna się znudziła i znowu robimy, to co umiemy najlepiej: bredzimy o swojej własnej wyjątkowości, i o tym jacy zajebiści jesteśmy bez tej zepsutej Europy. I mogą zastępy analityków powtarzać, że władza wie, co robi, mnie nikt nie przekona: każdy kto podważa sens integracji europejskiej i polskiego w niej udziału, realizuje scenariusz rosyjski. Jest prorosyjskim politykiem, publicystą, funkcjonariuszem. I wcale nie musi być agentem, jak ten odznaczony orłem białym, albo ci chłoptasie narodowi.

Słuchałem tego bredzącego starca z ambicjami na dyktatora i pomyślałem, że wszyscy oni, na wschodzie i zachodzie, używają podobnych zdań, podobnego języka. Jesteśmy wyspą zdrowej cywilizacji, którą chronimy albo są dwa rodzaje Zachodu: Zachód chrześcijańskich wartości, patriotyzmu. I ten rodzaj Zachodu jest nam bliski. Ale jest też Zachód agresywny, neokolonialny, kosmopolityczny albo jest albo ten system albo nihilizm. Ponieważ pomieszałem cytaty w swoich notatkach, nie mam pojęcia do powiedział Kaczyński, a co Putin. Może obaj powiedzieli to samo? A może jakiś ajatollah? Nie daleko pada ajatollah od Jędraszewskiego z dziewiczego kościoła.

Umierająca na chodniku dziewczyna z Iranu walczy z kłamstwem, takim samym, jak to, do którego zdążyliśmy przywyknąć.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s