dziennik 20/22

(dworzec zachodni nocą) u wrót doliny, przychodzą już rozdzieleni. żony bez mężów. dzieci bez rodziców. są bardzo dzielni, na ich miejscu ja bym ciągle płakał. oni starają się udawać, że nic się nie stało. wycieczka zagraniczna, przedłużony na zawsze urlop, jakoś pomieszali rezerwacje w hotelu.

ja po koc dla męża – tłumaczy starsza pani – jeden, ja nie potrzebuję. ja po koc dla męża. po koc dla męża.

doskonale spakowana w czerwony plecak, tak jak w reklamie decathlona, wydaje z siebie ciche miauknięcie. spod szyi zaczyna wyglądać łebek rudego kota, łakomie zerkającego na szarego szczura, uchodźcę zamkniętego w klatce.

miała różową taką jak mama, ale zepsuł się błyskawiczny zamek a noc mroźna marcowa i teraz ma czerwone oczy, i zimno. znajdujemy jej czarną, za dużą, ale ładujemy w kieszenie ile wlezie cukierków, uśmiechamy się i mówimy ocień krasiwa ta kurteczka.

mimo drugiej w nocy alionka zachowuje w sobie niespożytą ciekawość dziecka, które uczy się chodzić. kiedy pojawiają się mydlane bańki alionka tańczy i uśmiechnięta bije brawo. ludzie przepychają się po zupę, omal jej nie zadepczą, jest taka maleńka, calineczka alionka. kiedy ciągnę im bagaż do autobusu, mówię alionce pa pa. pa pa – odpowiada przez sen.

jej nie nada słodyczy – opowiada babcia w eleganckim paltociku i takimż berecie. tymczasem ona (elegancki płaszczyk i takiż kapelusik) figlarnie się uśmiecha, kiedy zza stosu kanapek wyciągam zachomikowane gofry.

co ja mam począć? what should i do? ona ma siedem miesięcy i już nie ma biletów. kto nas przenocuje? jak nam się uda dojechać? my z wojny, ona musi usnąć – ufnie wyciąga paluszki, oczy świecą, dwa brązowe kamyczki.

(pamiętaj o dwóch walizkach na swoje życie. nie przywiązuj się więc do przedmiotów, raczej trzymaj się ludzi. i zwierząt, one też mają szanse na zbawienie.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s