Dziennik. We wnętrzu

Jerzy Nowosielski, Wnętrze czerwone, ok. 1970, źródło: twitter.com

Nic

Przełom miesięcy. Nic się nie zdarzyło. Cały tydzień zamykaliśmy się we wnętrzu. Chmury gęstniały, przyzwyczajaliśmy się do rzeczy ciemnych. Budzili nas robotnicy wchodzący po drabinach. Zasypialiśmy, gdy schodzili.

Kroniki zarazy jesiennej

Ostrożne gesty wiosną. Unikaliśmy ludzi i dotyku klamki. Oddychaliśmy miarowo. Po mieście jeździły auta nadając komunikat.

Zaraza jesienna jest zupełnie inna, oswojona wciska się coraz bardziej, coraz bliżej. Dowiadujemy się i czekamy, czy ktoś zadzwoni. Przestaliśmy śledzić liczby i liczyć prawdopodobieństwa. Ułuda bezpieczeństwa chwieje się z każdym kaszlnięciem w autobusie. Kłamcy udają, że wcale nie kłamali. Pisałem wówczas: koniec zarazy jest narzędziem władzy. Powtarzam to, gdy w sobotę rano zarażonym okazuje się Trump.

Notatki w telefonie ze snów

Pocałunki. Na rękach. Mycie zębów. Wanna.

W Stawisku

Zapadał już ogród. Opuszczony zmierzch. Nie pamiętam, gdzie znaleźć groby psów. Musiały tu być, ale wszystko zdziczało. Czterdzieści lat temu. Dzieci sikają w zaroślach. Na pajęczej nici tańczy liść.

Notatki w telefonie ze snów

Nie mogę się otrząsnąć po tym, jak mnie nazwałaś.

W muzeum

Do najpiękniejszych eksponatów w królewskim muzeum należała mała kosiarka na kołach. Ludzie zatrzymywali się nad nią, gdy równymi śladami przemierzała zieleniec. Pod górę. Z góry. Bez szmeru medytując ponad trawnikiem, dawała świadectwo szlachetności duszy.

Notatki w telefonie ze snów

Niekończące się korytarze brązowych drzwi. Lekcje niemieckiego. Poszukuję jej. Nie odnajduję. Potem przyjęcie. Nie poznaję nikogo. Tyle lat jestem już urzędnikiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s