Kroniki zarazy (18)

Za antologią Bieńczyka: katastrofą nie jest samo zdarzenie (powiedzmy – eksplozja / babski fałsz, rozruch pieca, powódź, zakrzep w żyle – cytując Brodskiego), ale sposób, w jaki je odczuwamy.

Dzięki temu wybiegowi mogę stopniować katastrofy. Określam tak zarazę w drogim Bergamo, niemniej w Polsce, tutaj, katastrofy nie powoduje wirus. On rośnie, opada, ale katastrofa ma twarz tyrana. Katastrofą jest upadek państwa, jakie znamy.

Jeśli w podręcznikach historii napiszą o nas, porównywać ten czas będą do późnych lat czterdziestych poprzedniego wieku, gdy grande finale zastaje nas w czasie epidemii: sfingowane wybory, stały repertuar komisarzy ludowych wprowadzających nowy system. (Instytut od fałszowania pamięci mógłby posłużyć usłużną ekspertyzą).

 

EUCZ8hDWoAACqok
Balthus, Złoty owoc, 1956, kol. pryw., źródło: wikiart.org

Niedziela 38

Składanie żonkili. Nic innego przedtem i potem się nie zdarzyło.

Poniedziałek 39

Otwarcie lasów. Dziecko nie zamierza wychodzić z domu. Szósty tydzień wygląda na najgorszy dotychczas.

Wtorek (rano) 40

Sen z powodu żeberek pieczonych z przepisu Jakuba Kuronia: gabinet jest w papierosowym dymie i meblach na wysokich połysk. Pomarańczowe zasłony rzucają mętne światło na gościa za biurkiem. Jacek K. używa słów grzecznych, ale brzmi jak sekretarz partii. Orientuję się, że jestem dwudziestoletnią kobietą. Jacek K. wysyła mnie właśnie na wybory miss do Mediolanu.

Wtorek (wieczorem)

Raz na dziesięć lat gubię portfel z dokumentami. Tak jak dzisiaj. Znalazca zostawia telefon. Jadę wieczorem, gdzieś na jakieś osiedle na koniec miasta. Wręczam ostatnie wino z lodówki. Odzyskuję dowód, że jestem stąd.

Środa 41

Około zachodu słońca wybierają się całymi gromadami, po osiedlu, po ścieżkach, po gofry, zaczerpnąć tę odrobinę wolności, jaka im jeszcze została.

Taka metafora tego, co z nami niedługo będzie. Kraina odrobin.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s