Kroniki zarazy (15)

Caspar_David_Friedrich_-_Easter_Morning_-_WGA8289
Caspar David Friedrich, Poranek wielkanocny, 1828-1835, Museo Thyssen-Bornemisza, Madryt, źródło: wikimedia.org. W zeszłym roku nie zwróciłem na ten poranek uwagi, dopiero „podróż

Wtorek 33

Do świąt (w tygodniu czwartym) było łatwiej niż po nich (w tygodniu piątym). Różnica polega na możliwości czekania i doczekania się. Obawiam się, że również na ilości spożytego masła.

Państwo zalewa załgana propaganda. Świętuje się – jak w jakiejś bananowej republice – lądowanie dużego samolotu. Niewielkie pocieszenie, że gorsze załganie panuje u wujaszka Trumpa.

Przywódca kraju w wywiadzie mówi o wyższości państwa narodowego nad Unią Europejską. Tymczasem Unia jest słaba właśnie przez opór tych zakompleksionych państw narodowych, które samodzielnie nie mogą stawić czoła żadnemu z nadciągających problemów (a koronawirus przy katastrofie klimatycznej jest doprawdy betką), ale wciąż powtarzają bujdy o swojej wielkości, rządzone przez niespełnionych tyranów, których życie do momentu zdobycia władzy rysowało się jako pasmo niepowodzeń.

Środa 34

Nie czytam. Nie ma mnie w tym kraju. Nie uznaję go.

Czwartek 35

Zadzwoniła do mnie poetka, kiedy akurat ja z M. o poetach rozprawiałem, rozprawiałem się z nimi korespondencyjnie. A tu zadzwoniła ona, miała głos operowy i nie przestawała mówić – aria bądź recytatyw. Nakład miał być potężny. W wielu językach. Nie znałem owej poetki, wielu nie znam, tego od M. podręcznikowego poety też nie, do tej pory.

Następuje przemiana cywilizacji łacińskiej – dlatego piszemy – nie możemy ulec dekadencji – w matni cierpienia.

Podręcznikowy poeta, Piotr Macierzyński, tymczasem zaprowadza mnie na manowce, dość cudne, drżące, dalekie od podręcznikowych średnich wersów.

*

Nowa normalność brzmi niepokojąco podobnie do Novo Estado.

*

Nowa normalność: wolałem cię z brodą – dzwoni kolega na łotzapie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s