Kroniki zarazy (9)

Piątek 15

cq5dam.thumbnail.cropped.1500.844
źródło: vaticannews.va

Nie ma dzisiaj bardziej samotnego człowieka na świecie, nawet wliczając umierających samotnie w szpitalach Lombardii, niż ów starszy Argentyńczyk w białym, stojący w deszczu na pustym placu. Oczekują od niego magii albo cudów, że uda mu się modlitwą jak zaklęciem odmienić bieg świata, on sam wie, że to tak nie działa.

Bóg zasnął.

Teologia śpiącego Boga jest bardzo trudna. Oczekujesz prostych odpowiedzi, takich jak dają gadające matki boskie, a Franciszek wie, że to fałszywe pocieszenia. Nadeszła noc ciemna taka jak u Teresy albo Jana. Bóg zasnął, usunął się z naszych dziejów, na próżno myśleć, że odpowie. Hans Jonas (i wielu innych) usiłują odnaleźć Boga w Auschwitz i po nim. Bóg zasnął.

Franciszek wie, że możemy czuwać i prosić, żeby się przebudził. Wyobraź sobie jak samotny jest papież wobec śpiącego Boga.

Ale ów starszy Argentyńczyk, który ledwo chodzi (konieczna chyba proteza stawu biodrowego) dobrze pamięta nas, którzy się boimy. Tonęły łodzie na Morzu Śródziemnym a myśmy śmiali się na brzegu. Umierały syryjskie dzieci (ten filmik, gdy ojciec uczy córeczkę śmiać się, gdy uderza bomba), przewijaliśmy filmik na jakiś weselszy.

Dziś to my jesteśmy w łodzi. Bóg śpi.

Sobota (rano) 16

Można inaczej. Sytuacje nadzwyczajne, takie jak epidemie, od wieków są okazją dla rozmaitych watażków by przejmować miasta albo państwa. Taka nieszczęsna Polska, co to przez przypadek znalazła się chwilowo na Zachodzie, ale już odnajduje swoje miejsce tam, gdzie powinna.

Dziecko zawsze chciało do Rosji. Nie da się teraz jechać, ale Rosja przychodzi do nas.

Oddaliśmy kraj w ręce stręczycieli. Och, jak pięknie się modlą – jak rozmawiają z Matką Boską, jak opowiadają o państwie narodowym i nowej normalności. Wyślą ludzi na wybory, nawet jeśli potem wojskowymi ciężarówkami jak w Oranie/Bergamo powiozą trumny. Opętani żądzą władzy, zemsty, opętani myślą o własnej wielkości.

Bóg śpi a nad Wisłą zasnął także rozum.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s