Hanna Bieniaszkiewicz, Architektura secesyjna w Lublinie

28d8243b85d6d25a687a0f293c224bd4_big
Plan kamienicy przy ul. 3 Maja 22 w Lublinie, źródło: dziennikwschodni.pl

Z miasta na literkę B. – oprócz paru dobrych wspomnień jak to z wieczornym spacerem z K. aleją Lepoutre – przywiozłem zachwyt secesją i modernizmem. Secesja z całą pewnością była pierwsza – to jak z impresjonizmem i ekspresjonizmem: możesz dopiero docenić drugie, jak wyrośniesz z pierwszego. Ostatnie strony zeszytów licealnych świadczą o tym, że z secesją to już było długo przedtem: liściaste esy-floresy i rozanielone twarze.

Z miasta na literkę B. – z tegoż powodu – przywiozłem trzy albumy: o rzeźbach, o modernizmie i o secesji. Tych secesyjnych kamieniczek akurat tam nie szanowali za bardzo, ciągle pracowały buldożery, pochłaniając kolejne rozanielone twarze i esy-floresy ze szkła (por. Grzegorz Piątek o mieszczańskich kamienicach). Ten album o secesji to jest za to wzorzec jak o niej opowiadać.

Lublin nie jest miastem na literkę B. Nawet z książki o architekturze przeziera ta melancholia prowincji-nocy, gdzieś na uboczu wielkiej mapy Imperium. Choć zarzut, że straszni mieszczanie zachwycali się malarstwem Franciszka Żmurki nietrafiony, bo dziś jego – do bólu akademickie i pozbawione artyzmu – rzemiosło wyceniane jest na setki tysięcy. Nie dlatego jednak „Architektura secesyjna w Lublinie” rozczarowuje.

Szata graficzna tej dość drogiej książki (ponad 50 zł, piszę to ja, który nie zwracam uwagi na ceny w księgarniach) jest fatalna. Zarówno liczba, jak i jakość zdjęć, jest na poziomie amatorskim. Więcej fotografii detali czy wnętrz można zresztą znaleźć na hobbystycznych stronach, że nie wspomnę o dostępności w sieci materiałów archiwalnych, takich jak projekty budowlane. Mała fotografia robiona z poziomu chodnika – w czasach precyzyjnych dronów – najzwyczajniej śmieszy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s