Rainer Maria Rilke, Listy do Merliny i jej syna Balthusa

144PF1813_9Z5QN_1
Balthus, Mitsou, 1921, źródło: pinterest.com

1.

Z trudem sobie wyobrażam czasy epistolarne. A przecież pisałem mnóstwo listów: te adresowane do mnie trzymam w pudle nad garniturami. Kupowałem ładne papeterie w sklepie w podziemiach stacji centralnej. Teraz jest inaczej. Hotelowy papier i koperty – oznaczone sympatyczną pantera – leżą nieruszone. Zielone światełko na messendżerze powiadamia o czyjejś obecności. Nigdy wcześniej bliskość nie była tak łatwo dostępna. Noszę ją w kieszeni.

Porównuję do tej przyjemności, gdy swoje imię odczytujesz na kopercie w czeluściach skrzynki pocztowej. Co nam teraz przyjdzie: archiwizować wiadomości, publikować printskriny?

2.

Pisałem o Leonardzie, że nie da się kochać na wyłączność poetów. U Rilkego jeszcze gorzej. Miłość jest bytem nieziemskim i czasem waham się, czy nie służy mu za jeszcze jeden środek stylistyczny. Bo te listy to jest sztuka, piękno. Ale kiedy trzeba oczekiwać natchnienia, olśnienia w górskim zamczysku, wtedy Rilke murami oddziela się od miłości. Ma pozostać nieziemska, a nie wprost zwyczajna.

Pozostają zdania, które zapisuję: Twoja nieobecność nie miała żadnej gęstości (s. 114) albo Życzę Ci niedzieli, która Cię pokocha (s. 162). Może da się użyć w mailu albo messendżerze?

3.

Być może czuwając łatwo jest przeoczyć rzeczy, które są najbardziej ważne, to znaczy życie tu i teraz. Lecz również my sami w naszej tęsknocie nakierowanej poza ten świat i z dala od niego stajemy się mniej konkretni i ziemscy, podczas gdy naszym obowiązkiem, dopóki jesteśmy tutaj, związani z drzewem, kwiatem i ziemią, jest pozostać w najczystszym sensie ziemskimi, czy wręcz dopiero takimi się stać! (s. 246)

(cytaty w tłumaczeniu Andrzeja Serafina)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s