Joker

73497907_10157872916620337_6874933874166595584_n

(Edward Hopper, Niebieski wieczór (fragm.), 1914, Whitney Museum of American Art, źródło: facebook.com; Hopperowski klaun jest na tyle poruszający i podobny do głównego bohatera, że tym razem postanowiłem zrezygnować z kadru. Pomysł zresztą zaczerpnięty od Stephena Ellcocka.)

Gotham tutaj jest listopadowe: miastu doskwiera brak słońca. Wszystko inne – chaos, szczury, wszechobecny brud i przepełnione śmietniki, przemoc – tak myślę, bierze się z tego braku. Dobrze, że są jeszcze w telewizji takie radosne show, które pamiętam z czasów satelity w ubiegłym stuleciu.

Rzadko zdarza się film tak niemiłosiernie chłostany przez lewicowych krytyków. Można się od nich głównie dowiedzieć, że jest on zły, bo nieuczciwie przedstawia choroby psychiczne, piętnując osoby na nie cierpiące. Pojawia się tutaj – tak myślę – ten sam rodzaj nadwrażliwości, który każe w obronie kobiet cenzurować reżyserów, fotografów lub malarzy.

W „Jokerze” w oczy rzuca się raczej coś innego: teoria zła jest w gruncie rzeczy mocno lewicowa. Nie ma bowiem zła absolutnego, zła jako takiego, jest jedynie niesprawiedliwość społeczna, która ofiary popycha do okrucieństwa.

Zresztą nie chodzi mi o przemiany czy też stany chorobowe tytułowego bohatera. „Joker” to metafora. To film o populistycznej fali, która przepływa teraz także przez Zachód, a w której jokerami są Trump, Duterte, Bolsonaro czy nasz rodzimy Prezes, politycy nieudani, latami traktowani jako pośmiewisko. Wyniosła ich do władzy pycha elit niedostrzegających społecznego rozwarstwienia. Kandydat Thomas Wayne to przecież wypisz-wymaluj Hillary Clinton z poprzedniej kampanii. Weź kredyt, zmień pracę – poradziłby w Polsce.

Teraz klauni, poparci przez zrewoltowany lud mający dosyć dotychczasowej władzy Wayne’ów, manipulują nim, by pomścić swoje krzywdy. Gotham płonie, Joker triumfuje.

(5,0/4,0)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s