Parasite

MV5BYTRmM2JmZDYtMTg3NC00ZDI5LWEwY2EtMzlkYTBjYWVhMTYxXkEyXkFqcGdeQXVyNDE5MTU2MDE@._V1_

(źródło: imdb.com)

Poniedziałek. Bong Joon-ho

Zanim przeminą trailery i reklamy pojawia się krótki filmik z reżyserem, który prosi, aby – jeśli ktoś już oglądał – nie zdradzał fabuły i pozwolił innym cieszyć się seansem. No i teraz mam dylemat, czy cokolwiek pisać po filmie o filmie? W każdym razie był to kawał dobrej filmowej roboty, po której nie chce wychodzić się z kina: elektryzująca fabuła, Beethoven stereo i powolne ujęcia betonowej modernistycznej willi o ogromnych oknach, za którymi rzęsisty deszcz.

(Spojler) Biedni śmierdzą. To węchowe doświadczenie staje się osią dramatu. „Parasite” nie proponuje jednak prostych usprawiedliwień dla ubogich. Granica klas społecznych okazuje się nie do pokonania: to nie kwestia zmysłów, węchu czy smaku, ale zupełnie innego postrzegania życia. Bong Joon-ho daje widzowi narzędzia obserwacji dwóch różnych sposobów istnienia: powiedziałbym, że „Parasite” to film o patrzeniu przez mikroskop na rodzinę, w momencie, w którym biolog dotyka komórek na szkiełku, na które spoglądasz (tutaj).

Być może najbliżej przekroczenia granicy jest korepetytor w tej ckliwej chwili, w której wymienia pierwsze urocze pocałunki z licealistką z betonowego domu. To tylko piękna iluzja, że mogą kiedyś być razem.

Jest „Parasite” filmem o rewolucji: o sprytnych biedakach, którzy starają się wykorzystać naiwnych bogaczy, co zresztą zawiera jego nietłumaczony tytuł. Nie potrafią jednak długo udawać tych drugich. Okazuje się bowiem, że niewidzialna granica nie opiera się wyłącznie na różnicy w majątku, ale na poziomie kapitału społecznego. To tak jak nalewany chochelką kompot ze śliwek z miodem różni się od taniego piwa. Rewolucja przemienia się więc w walkę między tymi, którzy śmierdzą. Trudno nie stanąć nam wtedy po stronie bogatych (Kimże jestem, aby osądzać? – cytuje Franciszka A., która jest mniej pochopna w ocenianiu ludzi).

(4,5/4,5)

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s