Dziennik. W Puszczy

20190412_1844587716908296140587846.jpg

 

Jadąc do Puszczy, do domu idealnego, uczymy Dziecka zbieractwa. Niezwykle zadowolone kolekcjonuje teraz kościoły z cebulką na dachu.

Okazuje się, że dom idealny ma ciepły piec i niebieskie okiennice. To tylko iluzja, że są idealne: domy, małżeństwa albo dzieciństwa. Czasem skrzypi.

Zagajnik obok domu idealnego wieczorem cały jest w zapomnianych głosach ptaków (życie nasze – jak pokazują zapiski – zwykle toczy się wokół krukowatych, wróbli oraz sikor). Skowronek boi się o pisklęta, pokazuję Dziecku rankiem. W południe za baziami krzyczą na nas żurawie.

Najważniejsze to przekonać Dziecko, że żubr jest groźny. Liczą się tylko groźne zwierzęta (i różowe, ale różowych żubrów nie ma). Nie sposób je zainteresować podglądaniem sarnich białych tyłków.

Car Mikołaj patrzy na nasz obiad. Otacza go tutaj – w Puszczy – nabożeństwo (dosłownie, bo w cerkwi ma aureolę). Pod czujnym okiem Jego Imperatorskiej Mości Dziecko zjada cały rosołek. (Do Puszczy nie dotarła decaryzacja).

W Puszczy – inaczej niż na Nizinie lub na Wyżynie – domy są z drewna. Nie nadciągnęły tutaj pustakowe klocki i pałacyki z marzeń o szlachectwie. Łatwiej karmić się przez to iluzjami. Człowiek budzi się o świcie i zasypia po zachodzie słońca. Czas płynie jak powinien.

Każdej nocy sen.

Tutaj kwestia psów i kotów jest niezwykle prosta. Weganie wolą psy od kotów, bo łatwiej przyzwyczaić je do diety jarskiej (z rozmów nad tofu i hummusem w idealnym domu).

Hajnówka przejazdem. Dopada mnie polityka pamięci, która jest Buro-brunatna. Jacyś ludzie na ulicy witają się staropolskim siegheilem.

(12-14.04.2019)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s