Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć, Zysk i S-ka 2018

C 4971

(Kadr z filmu RAF, przedstawiającego pożary w trakcie drugiego bombardowania Drezna w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku, źródło: http://ww2today.com)

Zapowiedziałem swoim synom, że pod żadnym pozorem nie wolno im brać udziału w rzeziach ani cieszyć się na wieść o masakrze wrogów. Powiedziałem im również, żeby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne (s. 27).

Jak IPN zrecenzowałby „Rzeźnię nr 5”?

Powieść lewackiego propagandzisty o nazwisku sugerującym niemieckie pochodzenie (od razu zapala się lampka ostrzegawcza) jest klasycznym przykładem pedagogiki wstydu, której przedstawiciele raczą równać wartość ludzkiego życia, nie uwzględniając tego, że to Polska była pierwszą ofiarą Hitlera i bohatersko stawiła mu opór.

W całym tekście atakowany i wyśmiewany jest żołnierz i jego heroiczność. Element lewacki pariodiuje czyn zbrojny w powieści, w krzywym zwierciadle przedstawiając to, co jest istotą wojny: kształtowanie charakteru, mężności, cnót i patriotyzmu. Od pierwszej strony pisana jest z tezą jakoby wojna była dla narodu czymś negatywnym.

To, że autor był na wojnie, w niczym go nie usprawiedliwia, skoro wojny nie rozumie i kształtuje fabułę tak, aby wojnę zdeprecjonować, a także poniżyć swoich współtowarzyszy broni. (Podobnie wojny nie rozumieli twórcy Muzeum II Wojny Światowej, przesiąknięci pedagogiką wstydu).

Jasne jest to, że puszczenie z dymem Drezna było w pełni usprawiedliwioną koniecznością wojenną podobnie jak wymordowanie 79 mieszkańców (wliczając kobiety i dzieci) podlaskich wsi przez miejscowego watażkę (czyt. bohatera narodowego).

Dodatkowo przebija przez „Rzeźnię nr 5” seksualizacja. Oto w jednej ze scen bohater napotyka łaźnię pełną nagich dziewcząt z Breslau. Czy opisywanie nagości przystoi? (I po co wspominać, że wszystkie zginęły w nalocie?)

Książka nie powinna być wydawana, lepiej poczytać Degrelle’a lub inne budujące dla młodzieży pozycje kierujące mu prawdziwym wartościom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s