The Keepers


(Archbishop Keough High School w Baltimore, (c) Archidiecezja Baltimore, źródło: flickr.com)

Wbrew pozorom dokumentalny serial „Netflixa” i Proust mają ze sobą coś wspólnego: w obu kluczowa jest kwestia tego, jak i co pamiętamy. Osią fabuły „The Keepers” są bowiem odzyskane wspomnienia niejakiej Jane Doe, to na ich podstawie budowane są kolejne przypuszczenia i wątki. Zarzut ich niewiarygodności reżyserzy serialu odpierają – w mało elegancki sposób – podważając kompetencje eksperta, na podstawie opinii którego sąd na początku lat 90. nie uwierzył Jane Doe.

Tymczasem dyskusja o odzyskanych wspomnieniach wcale nie jest łatwa (por. tutaj). Lata dziewięćdziesiąte to przecież nie tylko Jane Doe, ale i Fallon Carrington z „Dynastii”, która przypomina sobie porwanie przez UFO. Dowód jest wystarczający dla opery mydlanej, ale czy na pewno dla serialu dokumentalnego?

Kłopot w tym, że gdy poznajemy Jane Doe, wydaje się ona średnio wiarygodną ofiarą religijnej neurozy. W gruncie rzeczy jej odzyskane wspomnienia szkodzą samemu poszukiwaniu prawdy o zabójstwie zakonnicy Cathy Cesnik  i wykorzystywaniu uczennic przez ojca Maskella w katolickiej szkole w Baltimore, naprowadzając śledztwo w ślepe uliczki. Może dlatego autorom umykają rzeczy, wydawać się może, kluczowe (kto jako jedyny miał najjaśniejszy motyw zabójstwa?), zamiast tego skupiają się na zamazanych obrazach ze wspomnień Jane Doe.

Niespodziewany ostatni odcinek zamienia się w publicystykę. Nie przybliża nas to w żaden sposób do tajemnicy zabójstwa, natomiast bardzo ostro uderza w amerykański Kościół. Szkoda jedynie, że robi to w tak mało profesjonalny sposób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s