Frank Dikötter, Rewolucja kulturalna, Czarne 2018

BNNV369_bkrvCU_M_20160503104656_400x400
(Czerwonogwardziści z Czerwonymi Książeczkami w Pekinie w 1966 roku, ChinaFotoPress/Getty Images, żródło: wsj.com; zdjęcie wykorzystane na okładce)

Potrzebny jest więc paranoiczny przywódca, gromada przerażonych klakierów, propaganda, która usprawiedliwi każdą woltę władzy oraz zaślepiony ideologią tłum skandujący ukochane imię. I już biegnie urzędniczka wojewody policzkować kogoś, kto się sprzeciwia. I już rzucają się uczniowie pekińskiej szkoły torturować swoich nauczycieli. Oczywiście, możecie powiedzieć, że przesadzam. Owszem: hiperbola, ale mechanizm działa dokładnie ten sam – zmienia się przywódca, ideologia, ofiary i zasięg. Należy wzmóc nienawiść, a potem już się potoczy: tak działa to u naczelnych.

Gdyby nie wydarzyło się to naprawdę, uznałbym, że Rewolucja Kulturalna to doskonały kawał literatury. Szczególnie ta dystopijna opowieść o dzieciach, które przejmują władzę nad szkołami, by niszczyć i zabijać stary porządek reprezentowany przez belfrów. Król Maciuś Pierwszy w krainie Wielkiego Muru.

Jeden z pseudointelektualistów rządzącej w Polsce partii pisał niegdyś o rozwibrowaniu czy też rozedrganiu układu. Opisywana przez Diköttera rewolucja może być właśnie traktowana jako takie działanie na ogromną skalę. Trudno zrozumieć, choć autor pisze w sposób wyjątkowo przystępny, kolejne etapy tego procesu, w którym wczorajsi bohaterowie dzisiaj stają się zdrajcami. Jedna decyzja Przewodniczącego wystarcza, aby odwrócić bieg rzeczywistości o sto osiemdziesiąt stopni.

Przeraża masowość i ogrom rewolucji, która oznacza chaos. Zniszczyć nawet własne państwo, aby umocnić swoją władzę (marzenie, które spełnia się na różne sposoby).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s