Księżyc nad Fuzhou. Wiersze z epoki Tang, Dialog 2016

Na drzewach pałacu lśnią smugi księżyca
Piękne oczy zerkają na uśpione kaczki
Wyjęła z włosów szpilkę i na krawędzi lampy
Rozgarnia czerwony płomyk, by uratować ćmę
(Zhang Hu, tłum. Małgorzata Religa)

Zazdroszczę poetom epoki Tang umiaru i harmonii, niewielu znaków, których potrzebowali by zapisać wszystko. Działo się to – według naszego kalendarza – w ósmym wieku, to znaczy zanim pojawiliśmy się my z naszym harmiderem, rozterkami i rozpasaniem słów. Nie potrafiliśmy, inaczej niż oni, kontemplować krajobrazów i opisywać księżyca. Tematem wiersza nie mógł stać się kamień. Wszystko zmieniło się u nas dopiero dwanaście wieków później po dwóch wielkich wojnach (Kamyki nie dają się oswoić / do końca będą na nas patrzeć / okiem spokojnym bardzo jasnym).

A więc oni, w tym ósmym wieku, pisali rzeczy, które dziś są równie przejrzyste. Zachwycali się, tęsknili i bali zupełnie jak my. I to mnie najbardziej zadziwia: jasność ich słów. Choć może ta jasność to wyłącznie złudzenie, gdy zapis znaków przekłada się na biały wiersz. Tłumaczce zresztą tomik zawdzięcza przypisy, dla mnie równie ważne, co sama poezja jak ów, który wydaje mi się chińską wersją sądu Parysa:

W państwie Qi było trzech wybitnych generałów. Jeden z doradców księcia, w obawie, że generałowie mogą w przyszłości zagrozić księciu, obmyślił plan, jak ich łatwo usunąć. Poradził księciu, aby ofiarował im dwie brzoskwinie, które miały przypaść dwóm najbardziej zasłużonym z nich. W wyniku sporu generałowie popełnili samobójstwo: jeden ze wstydu, że jego zasługi nie dorównały innym, dwaj pozostali z poczucia winy, że spór o brzoskwinie doprowadził szlachetnego człowieka do śmierci (s. 144).


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s