Czas drwali

Siekeirezada_3_400x400

(Krzysztof Majchrzak w filmie „Siekierezada”, reż. Witold Leszczyński, 1985, źródło: stopklatka.pl)

To taka przyjemność dla Polaka: zniszczyć stare drzewo – pisał Jarosław w „Ogrodach” na długo przedtem zanim Minister Żołądź rozpoczął swe niechlubne rządy.

Każdy naród ma własnego fisia. Na przykład Belgowie, którzy nie istnieją, kopią. Ich sklepiki plażowe pełne są łopatek i szpadli dla dzieci i dorosłych. W latach pięćdziesiątych w rozpędzie wyburzyli pół starej Brukseli. Nie mogą inaczej. Polacy nie kopią, Polacy rżną. (Dygresja: to że słowo „rżnąć” jest kojarzone w Polsce z czynnościami seksualnymi, nie jest przypadkowe. Upieram się, luźno nawiązując do Freuda, że w zbiorowej podświadomości, oba znaczenia łączą się z wyjątkową przyjemnością jaką odczuwają jednostki należące akurat do tej grupy etnicznej).

Polacy rżną, bo tęsknią ze stepem, płaską równiną skąd przybyli. Ów barbarzyński lud ze Wschodu, który nigdy na serio nie pojął co działo się po rzymskiej stronie limesu, rżnie, bo chce doprowadzić świat do wyglądu, jaki jego przodkowie zapamiętali ze swojej młodości. Płasko, bezdrzewnie, trawiasto. Polskim żywiołem jest równina. Polska dusza jest stepowa.

Minister Żołądź umożliwił jej swobodną ekspresję. Zresztą w Radiu Maryja współprowadzi audycje ekologiczne, w których przekonuje, że drzewa nie cierpią a człowiek jest koroną stworzenia. (Polska odpowiedź na brednie uzurpatora na stolicy jano-pawłowej-drugiej, zawarte w encyklice „Laudato si„). Dzięki temu np. w K. koło domu już nie ma drzew. Pojawiła się piękna mała, na jakieś dwadzieścia metrów kwadratowych, ale zawsze, równinka.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s