Monika Kompanikova, Piąta łódź, Książkowe Klimaty 2016

Do_szkoly_2016_400x400

(Zoja Czerkaska-Nnadi, Do szkoły, 2016, (c) źródło: http://www.facebook.com/zoya.cherkassky. Do fabuły ten obraz nie pasuje, pokój na nim wygląda na zanadto szczęśliwy, dziewczynka ma czyste ubranie i pewno za chwilę usiądzie do śniadania. Całkiem inaczej niż Jarka z „Piątej łodzi”.)

Zaczyna się tak: w moich snach często pływają łodzie i po tym pierwszym zdaniu, po tym incipicie wiem, że chcę ją czytać, tak bardzo, że czynię to w jeden niedzielny – i jak wiecie, z poprzedniego wpisu, niezbyt wesoły – dzień. Kiedy zaczynam, wychodzę właśnie z kina, lekki śnieg, i ta Słowacja łączy mi się z tamtą Rumunią w jakiś przesmutny wschodnioeuropejski krajobraz, choć w przeciwieństwie do „Egzaminu” tutaj nikt niczym dodatkowym mnie nie obarcza.

Wyobrażam sobie to miasto, ten blok, te ogródki działkowe: autorka ułatwia pracę wyobraźni swoim sposobem pisania. Nietrudno mi nawet zobaczyć Jarkę jak siedzi na schodach i czeka aż ktoś jej otworzy (tak samo, pamiętam siedziały dzieci wiecznie pijanego małżeństwa Wróblów w R.) albo jak grzebie w ogródku rozjechanego kota. Oglądam film pod tytułem „Piąta łódź”: rzadko mi się zdarza to przy czytaniu. Zastanawiam się, co jest jego (jej) głównym tematem: nieszczęśliwe dzieciństwo? siła wyobraźni? a może, a może historia Jarki tak naprawdę opowiada o potrzebie domu?

I znowu występują tu niemowlęta, i znowu przejmuję się losem wyimaginowanych, literackich niemowląt, jakby były moje własne. Zawsze będzie mnie zadziwiało, co też narodziny dziecka przestawiają w mózgu człowieka (książka o mózgu jest w planie na najbliższy miesiąc).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s