Dziennik. Parę zapisków w samochodzie, jakieś notatki czynione po drodze

1.

A to brzozy były całe złote na granatowym tle, a to znowu padał deszcz z liści – dziwna była ta droga, po raz kolejny na Wyżynę, a przedtem jeszcze do R., droga, która składała się z zapamiętanych widoków. Wcale nie chodziło w niej o cmentarze, chodziło o opowieść o życiu. Zatrzymali się w dolinie. Poszedł na stację kupić czekoladę. Deszcz nie ustawał, ale teraz, z nussbeisserem, wyglądał ładniej na szybach.

2.

Nad R. zapadł wieczór i pachniał tak samo jak przez całe dzieciństwo, Jedynie babcia stała się prababcią, ale to akurat szczegół.

3.

Musi przeczytać znowu – pomyślał sobie – opowiadanie o Filifionce, która bała się katastrofy a na końcu poczuła się taka szczęśliwa.

4.

W środku Wyżyny stoi dom. Do okna przychodzi kot. Patrzy nieufnie na Dziecko. Święta Barbara trzyma w ręku sól. Odgania wszystkie nieszczęścia.

5.

Ten widok też kojarzy mi się ze szczęściem. Jesień równiutkim deszczem siąpi po Ś. jak tamta jesień, kiedy się zaczęło. W radiu słychać M.

6.

A może, może ta straceńcza jazda na trzeciego, bez zważania na innych i na niepogodę to też element tradycji? Może ten pęd ku śmierci, memento mori na czterech kołach, jest tak samo ważne jak chryzantemy, lampki i nadgrobne rozmówki? (Mam swoją własną teorię stosunku społeczeństw do śmierci. Są kultury zamkniętego grobu, jak anglosaska, w której śmierć może bawić jako coś absolutnie nierealnego; są kultury otwartego grobu, takie jak ta, którą napotykamy na Południu, gdzie ze śmiercią się współistnieje, współżyje a miasta umarłych są takimi samymi miastami jak miasta żywych; jest wreszcie kultura polska, która nie potrafi ani domknąć grobu, ani go otworzyć, stąd ten dziki pęd kierowców, upiory Napiórkowskiego, ekshumacje. Śmierć nas fascynuje i fascynuje nas grób: objaw zbiorowej niedojrzałości).

 (29.10-01.11.2016)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s