Dziennik w podróży służbowej (2)

(Jesień na Zachodniej, źródło: a.b.)

1.

Poranek na stacji zachodniej. Gawron ma chleb. Kawka nie ma chleba. Ja nie mam kawki. Wszyscy mamy nadzieję.

2.

O ile głoszenie szlachetnych myśli służy do maskowania uczuć niegodnych, o tyle kompromitowanie samych siebie może być sposobem, by pokazywać, że takich uczuć przynajmniej nie ukrywamy (M. Proust, Czas odnaleziony, s. 52).

3.

Góry wyłaniały się zza ogromnych blaszanych tablic krzyczących „noclegi!” albo „grzane piwo!” i gdyby nie te góry w tle, mógłby pomyśleć, że nadal jest na Zachodniej. Ostatni raz był tutaj bez mała dwadzieścia lat temu, zdziwił się, wydawało mu się, że to całkiem niedawno. Pączki na głównej ulicy nie były smaczne, podobnie jak kawa na dworcu. Usiłował odszukać ten zachwyt, który przebijał z listów Jarosława i Stanisława Ignacego pisanych stąd, ale zamiast zachwytu znalazł haem. Jeśli w jakimś miejscu jest haem, to nie ma w nim już nic wyjątkowego (Zakopane).

4.

Porzucam Prousta w autobusie powrotnym. Zanurzam się w opowieści z tylnego siedzenia, na dwa głosy z podhalańskim zaśpiewem. Ćwiczenia z odnajdywania czasu. Bite dwie godziny rozmowy Kaśki i Marzeny (Ale on był tak starszawy, miał ze trzydzieści lat – opowiada amerykański romans jedna z narratorek). W pewnym momencie przestaję odróżniać podróż od opowieści.

5.

Nawet topografia galerii handlowych ulega zmianom w czasie. Zauważam, bo staje się mniej znajoma. Nie, żebym lubił sklepy z ubraniami, ale pewna od lat wyuczona stałość daje poczucie bezpieczeństwa. Podłączam telefon pod schody ruchome i skarżę się, że uciekł mi pociąg z Krakowa do Warszawy (14.10.2016).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s