Filip Springer, Miasto Archipelag, Karakter 2016

(Zastanawiałem się nad ilustracją. Z byłych miast wojewódzkich bliżej poznałem dwa. W Płocku byliśmy w pewnym marcu, na blogu pozostały nawet jakieś zdjęcia: tutaj. Częstochowę rokrocznie odwiedzałem w sierpniu, ale to było miasto-święto, a nie zwykłe miasto, więc też się nie liczy. Poza tym mijałem dworce, odwiedzałem dworcowe kioski albo toalety. W Tarnowie byliśmy w carrefourze. A. ma więcej doświadczeń z miastami: była nawet w Pile).

R. określił „Miasto Archipelag” mianem miszmaszu. Przyznam, że nieco wpłynął na mój odbiór, bo popatrzyłem na nią nieufnie. Niepotrzebnie. „Miasto Archipelag” łączące wiele sposobów narracji, a przez to przypominające teczkę z pamiątkami z podróży, jedną z tych, jakie trzymamy w szafce (w jej składzie bilety, pocztówki, cukry z kawiarni, przewodniki, mapy, plany podróży) ma bardzo jasno określony temat. Wszechmocna i nieopanowana entropia. Światem rządzi rozpad. Śmierci jest zawsze więcej niż życia. Byłe miasta wojewódzkie są dla Springera egzemplum tego prawa odkrytego przez mieszkańca miasta Köslin.

Rozpad jest fascynujący. Połykam kolejne rozdziały, kolejne miasta. Chodzę po ich odrapanych osiedlach, obskurnych dworcach, słucham tych, co walczą z rozpadem. Opowieść o Miastach Archipelagu wciąga tak bardzo, że kiedy dochodzę do ostatniej strony – jest prawie dziesiąta – odczuwam rozczarowanie, że to już. Że nie ma jeszcze pięciuset kolejnych stron fragmencików, scenek, dialogów, spisów, zdjęć. I zaczynam nawet trochę żałować, że byłem w Salerno, a nie widziałem Suwałk.

Nie zgodzę się wobec tego z kolejnym fragmentem recenzji R. który pisze, że gra toczy się o zrozumienie zjawisk społecznych. Gra przecież toczy się o zrozumienie zjawisk fizycznych, które dziwnym trafem okazują się być również metafizyczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s