Fuocoammare. Ogień na morzu

05FuocoammareOgiennamorzuFuocoammareFireAtSeadir_GianfrancoRosi_400x400

(Na zdjęciu doktor Bartolo)

Kiedy „Fuocoammare” otrzymało Złotego Niedźwiedzia na Berlinale, Jo., która na festiwalu obejrzała mnóstwo filmów grzmiała, że to wybór polityczny i żerowanie na tragedii. Po co kręcić filmy o uchodźcach, jeśli nas zalewają, grożą i zabierają miejsca pracy – mógłby dopowiedzieć minister, uczeń księdza Tischnera, którego nieopatrznie usłyszałem w radiu. Po obejrzeniu filmu, Jo. zmieniła zdanie, przynajmniej co do jego jakości.

Kłóciłem się wówczas, że Lampedusa to problem etyczny, a nie polityczny. Tak właśnie pisze o niej Mikołajewski w „Wielkim przypływie” (tutaj), tak opowiada Rosi. To bardzo cichy, na pierwszy rzut oka nudny, film, kryjący jednak taką masę emocji, że z kina wychodzi się całkowicie rozjechanym przez morze i niebo.

Nie ma żadnego powodu, dlaczego nie mielibyśmy to być my. Byliśmy uchodźcami, opowiada sen A. Przypadek, przeznaczenie, Bóg sprawia, że jesteśmy teraz po tej drugiej stronie morza. Możemy być albo bohaterami (jak włoscy marynarze, jak doktor Bartolo, dla mnie przyszły święty), albo obojętnymi, a obojętność, w tym kontekście, oznacza współwinę. Zbiorowo wybieramy obojętność. Siedzisz w kinie i co dalej? Udajesz, że to po prostu film, wychodzisz, kupujesz ciastka, idziesz na spacer z dzieckiem?

Tak właśnie robię. W Salerno nie mogliśmy się załadować do autobusu na lotnisko, podbiegł czarnoskóry chłopak, i zaczął wołać do kierowcy, że zamknięty bagażnik a potem pomagać mi wkładać wózek do środka autobusu. Dręczy mnie to do teraz, że on mi pomógł, a ja im zupełnie nie pomagam.

Słowa klucze: kalmary, ropa naftowa, bliźniaki

(4,5/4,5)

(źródło: dwabrzegi.pl)

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s