Dziennik. Bracia Grimm i Immanuel Kant wybierają się w podróż

4-579

(Roman Ondák, „Casting Antinomads”, 2000, Galeria Martin Janda, Wiedeń, źródło: http://pomeranz-collection.com)

Wystawa „Podróżnicy” w Zachęcie gromadzi różnorodne artefakty. Niektóre są wstrząsające jak łódź z butów z Lampedusy, inne prześmieszne, jak projekt tunelu z Czech do Triestu (w tle koncert fortepianowy Czajkowskiego). Najbardziej pociągają mnie jednak w „Podróżnikach” ci, co nie podróżują:

stoję pod ścianą wytapetowaną zdjęciami w drewnianych ramkach jak z ikei. Ten u góry, na przykład, musi być urzędnikiem w gminie, świadczy o tym maszyna do pisania i zupełna apatia. Roman Ondák w „Casting Antinomads” fotografuje nieruszających się z miejsca. Niepotrzebne są im otwarte granice ani tanie loty, nie kłopoczą się o ręczniki w hotelach i wybór restauracji, tkwią w swoich pokojach zupełnie szczęśliwi (definicja szczęścia?) Teraz powinien pojawić się jako wzmocnienie argumentów, bo zawsze się pojawia, przykład Immanuela Kanta z niebyłej miejscowości Königsberg, który również nigdzie nie podróżował. Między nimi a podróżującymi zupełny brak porozumienia. W żadnej sytuacji donikąd nie należy jechać. Po galerii podróżujemy z Jo.

Jo. przeciwnie, Jo. uwielbia podróżowanie. Obecnie podróżuje z różami. Dwa dorodne krzaki jadą przez parki narodowe na tylnych siedzeniach samochodu. Że są niemieckie świadczy ich odmiana: „Bracia Grimm” (bałbym się jeździć z różami o takim nazwisku, nigdy nie wiesz, co im strzeli do łba z powodu morału). Uważam, że podróż Jo. i róż to całkiem niezły projekt artystyczny, te niemieckie kwiaty we wschodniej Polsce. Na kolejną wystawę o podróżnikach w którejś z galerii, jak znalazł.

(03.07.2016)

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s