Zeina Abirached, Gry jaskółek. Umrzeć, wyjechać, powrócić, Kultura gniewu 2014

 

 

Nie lubię książek, które łudząco przypominają inne książki. Tak jak „Gry jaskółek” przypominały mi „Persepolis”, od razu kwalifikując się do kategorii: podobne do siebie komiksy bliskowschodnie. A jeśli ktoś przyjrzy się moim zainteresowaniom, to dostrzeże, że Bliski Wschód jest dla mnie bardzo daleki.

Ale nie Bejrut. Bejrut w latach osiemdziesiątych jest takim samym miastem jak Sarajewo w latach dziewięćdziesiątych, symbolem etnicznego i religijnego szaleństwa, które wybucha w miejscu, które było piękne i szczęśliwe. Wiele jest pięknych i szczęśliwych miast i nikt nie wie, które będzie następne, w którym nagle rozpęta się koszmar. Snajperzy, bomby, zwoje drutu kolczastego ponad krawężnikami, ludzie ginący w kolejce po wodę i chleb albo na targu, i ten pier…ony uśmieszek bojowników pod flagą z napisem BHO, liczących, że kiedyś ich imionami nazwą ulice (jeśli wtedy jeszcze pozostaną jakieś ulice do nazwania). Podobnie jak później Sarajewo, Bejrut stał się motywem literackim i filmowym, miejscem gdzie z ludźmi bawi się fatum: wstrząsający „Inszallach” Oriany Fallaci, „Liban”, po którym chce się płakać, wreszcie „Karmel” Nadine Labaki, który w nastroju i słodkim zapachu bardzo jest podobny do „Gier jaskółek”. Mimo wszystko, szkoda tych pięknych i szczęśliwych miast na motywy.

Akcja komiksu rozgrywa się w jednym pokoju w jeden wieczór. Rysowany jest trochę w stylu infografik z sekwencjami powtórzeń, opowiedz, czym się różnią te dwa, trzy, cztery… obrazki. Niezwykle melancholijne jest to pożegnanie z niegdyś pięknym i szczęśliwym miastem. Poczucie, że nigdy się do takiego już nie uda powrócić. 

 

(źródło: http://www.mondomix.com)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s