Timbuktu

 

 

Miasto Timbuktu występuje w kulturze Zachodu jako symbol odległego, tajemniczego miejsca. Zgodnie z ankietą z 2006 r., 34% Brytyjczyków nie wierzyło w jego istnienie a 66% uważało je za miasto mityczne (z Wikipedii).

W oglądaniu „Timbuktu” najstraszniejsze jest poczucie, że to się dzieje naprawdę, dwa tysiące kilometrów od dusznej sali kinowej. Gdzieś właśnie jakaś banda jełopów wykorzystujących religię do własnych celów kamienuje cudzołożników, rozstrzeliwuje innowierców i zakazuje śpiewu, gry w piłkę, papierosów, itd. Może dziać się to w Syrii, Libii lub – jak w przypadku filmu – Mali. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się fanatycy pod czarną flagą, których wyhodowaliśmy naszą idiotyczną polityką obalania dyktatorów (o czym autor bloga pisał tutaj).

(Spojler) To bardzo emocjonalny film a sceny przemocy (kilka) nie są w nim najokrutniejsze. Bardziej chodzi o  – jak się okazuje, uzasadniony – lęk o tę szczęśliwą pasterską rodzinę Toyi z namiotu, która posiada stadko ośmiu krów i kilkunastu kóz. W ogóle, gdyby nie wojna i fanatyzm, byłaby to wspaniała pustynna ekloga, film o zacięciu etnograficznym. Piękne krajobrazy, dla których za mały ekran.

Idziemy przez wieczorny, wciąż ciepły Kraków i zastanawiamy się nad uchodźcami stamtąd, takimi jak sąsiedzi rodziny z ekranu. Jak można ich nie ratować? Co ma teraz zrobić Europa? Czy nie jest to zawiązanie jakiejś greckiej, bez wyjścia, tragedii?

Słowa klucze: gra w piłkę (jedna z najbardziej poruszających kinowych scen, sama muzyka, chłopcy rozgrywają mecz bez piłki, która jest zabroniona, taki niemy balet), motor (za późno zacząłem śledzić człowieka pojawiającego się na motorze, nie przypuszczając nawet, że jest ważny), GPS (jako imię krowy).

(4,0/4,5)

 

(źródło: hollywoodreporter.com)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s