Dziennik. Zahipnotyzowana gosposia Leonarda Cohena

nudewithcat1949_jpgHalfHD

(Balthus, Akt z kotem, 1949, National Gallery of Victoria, Melbourne, źródło: http://www.wikiart.org/en/balthus/nude-with-cat-1949)

Spędzali dzień na materacu ikea, bawiąc się obrazkami z internetu i popijając wodę z miodem. W kuchni piętrzyły się zapasy jedzenia z Lu. i z Ś.: wybór przekąsek mięsnych i deserów. Smutek popołudniowy. On umył okno. Ona podlała kwiaty. Wieczorem zamieniali się połowami na materacu. Ona czytała Tove. On biografię Cohena.

Okazało się, że ma naturalny talent do hipnotyzowania. Odniósłszy natychmiastowe sukcesy z domowymi zwierzętami, rozpoczął eksperymenty na domowej służbie, namawiając gosposię, by została jego pierwszym ludzkim obiektem hipnozy. Poprosił ją, aby usiadła na sofie Chesterfield. Leonard postawił obok krzesło i, tak jak nakazywała książka, powiedział jej powoli, łagodnym tonem, żeby rozluźniła mięśnie i patrzyła mu w oczy. Podniósł ołówek i ruszał nim powoli przed jej oczami, w przód i w tył, aż udało mu się wprowadzić ja w trans. Lekceważąc (albo, w zależności od interpretacji, postępując zgodnie z nim) nakaz autora książki, że jego nauki mają być wykorzystywane jedynie do celów edukacyjnych, Leonard kazał gosposi zdjąć ubranie.
(Sylvie Simmons, Leonard Cohen. Jestem twoim mężczyzną, s. 21)

Całe dorastanie marzył, żeby mieć taki talent. Marzył i, pewnie podświadomie, wsłuchiwał się w smutny głos Cohena (miał nagraną kasetę z piosenkami, które były wyłącznie smutne. Te lubił najbardziej, kaseta zresztą pojechała potem do Wa., a jeszcze później zaginęła w trakcie którejś z przeprowadzek.)

(07.04.2015)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s